Americké vojenské letadlo se čtyřmi lidmi na palubě, které zřejmě havarovalo v pátek během cvičení NATO v Norsku, bylo podle úřadů spatřeno s „velkým poškozením“. (Foto: Flickr)

Letoun MV-22B Osprey, přidělený k americké vojenské jednotce II Marine Expeditionary Force (MEF), byl „v pátek na cvičné misi v kraji Nordland v severním Norsku“ se čtyřčlennou posádkou, uvedly norské ozbrojené síly.

Letoun byl spatřen ze záchranného vrtulníku a zřejmě se zřítil v obci Beiarn, uvedl v sobotu pro veřejnoprávní televizní stanici NRK náčelník policejního štábu Nordlandu Bent Arne Eilertsen. Podle Eilertsena bylo plavidlo „značně poškozeno“.

„Bylo nám řečeno, že se jedná o americké letadlo s Američany na palubě,“ dodal Eilertsen.

Americká námořní pěchota ve svém prohlášení uvedla, že letoun se účastnil cvičení NATO, když došlo k „nehodě“.

„Letoun se účastnil cvičení Cold Response 2022,“ uvedl sbor. Podle internetových stránek NATO je Cold Response 2022 dlouhodobě plánované cvičení spojenců NATO a jejich partnerů, jehož cílem je prověřit jejich schopnost spolupracovat v chladných klimatických podmínkách.

„Ačkoli je vojenská služba ze své podstaty nebezpečná, bezpečnost našich mariňáků, námořníků, spojenců a partnerů je naší nejvyšší prioritou,“ uvádí se v prohlášení.

Zdroj: cnn.com