Britské úřady vyšetřují téměř 200 vědců kvůli podezření, že mohli neúmyslně předat čínské vládě vojenské technologie, píše list The Times s odkazem na vlastní zdroj. (Foto: Picryl)

Vědci jsou podle listu podezíráni z porušení přísných exportních zákonů, jež mají za cíl ochranu intelektuálního majetku, a z předání  Číně dat hlavních výzkumů ve sféře moderních vojenských technologií, včetně letadel, konstrukce raket a kybernetických zbraní.

Mnozí z těchto vědců jsou podezíráni z neúmyslného porušení zákonů v důsledku uzavření obchodů s čínskými společnostmi. Podle slov zdroje chystá britská vláda příslušnou zprávu pro vědce z více než deseti univerzit v zemi.

„V nejbližším čase možná v soudech uvidíme desítky vědců… Když aspoň 10 % (pozn. případů) skončí u soudu, poputuje za mříže asi 20 vědců za pomoc Číňanům ve vývoji super zbraní,“  sdělil zdroj.

Zdroj dále poznamenal, že vývozci vojenské produkce a ti, kdo se věnují předání vojenských technologií uvedených v nařízení o exportní kontrole z roku 2008, potřebují licenci na export nebo předání technologií z Velké Británie. Ti, kdo tento zákon poruší, mohou být odsouzeni až k deseti letům vězení.

Zdroj:  thetimes.co.uk