V obci Tierra Amarilla na severu Chile se z ničeho nic objevila záhadná propadlina, která je v současnosti 25 metrů široká a 200 metrů hluboká. (Foto: Youtube)

Podivné na tom všem je, že se díra stále zvětšuje. Letecké záběry pořízené bezpilotními letadly ukazují obrovskou díru, která má údajně v průměru 82 metrů (možná mnohem více).

Anomálii zkoumá Národní služba pro geologii a hornictví (Sernageomin). Zprávy zmiňují, že jejich vědci se o závalu dozvěděli v sobotu. Zajímavé je, že se housenka nachází na rozsáhlém pozemku v oblasti Atacama, který údajně provozuje kanadská těžební společnost Ludin Mining, která těží měď.

„Ke dnu je značná vzdálenost, přibližně 200 metrů (656 stop). „Nezjistili jsme tam dole žádný materiál, ale zaznamenali jsme přítomnost velkého množství vody,“ uvedl David Montenegro, ředitel Národní služby pro geologii a hornictví (Sernageomin).

Měděný důl Lundin Mining pravděpodobně uzavřel části dolu Alcaparrosa, které se nacházely v blízkosti kráteru. Tvrdí však, že oblast je stabilní a nedošlo k žádnému dopadu na personál, zařízení ani infrastrukturu.

Přestože kráter nepředstavuje pro obyvatele regionu žádné bezprostřední nebezpečí, starosta místní obce Cristobal Zuniga uvedl, že lidé vždy vyjadřovali obavy z toho, že jsou obklopeni důlními ložisky.

„Jsme znepokojeni, protože je to obava, kterou jsme jako obec vždy měli, skutečnost, že jsme obklopeni důlními ložisky a podzemními pracemi pod naší obcí,“ řekl starosta Zuniga.

A dodal: „Je to stále aktivní, stále to roste a je to něco, co v naší obci dříve nebylo.“

Zdroj: timesnownews.com