Počet amerických vojáků, kteří byli zraněni při íránském ostřelování amerických základen v Iráku, se zvýšil na 64, oznámili v Pentagonu. (Foto: Army.mil)

Podle informací vojenského rezortu mají vojáci otřes mozku. Od okamžiku vydání předchozí zprávy ve středu byla tato diagnóza stanovena dalším 14 vojákům. Pentagon po íránském útoku z 8. ledna postupně zvyšoval počet vojáků, kteří utrpěli zranění. Nejdříve se uvádělo 11 zraněných vojáků, později 34 a ve středu to mělo být 50 vojáků. Nyní je jich údajně 64.

Třicet devět zraněných se už vrátilo do vojenské služby.

Situace na Blízkém východě se vyostřila po útoku amerických vojsk na objekty šíitské organizace Katáib Hizballáh v Sýrii a Iráku koncem prosince.

Stoupenci tohoto hnutí pak zaútočili na americkou diplomatickou misi v Bagdádu. Třetího ledna byli v průběhu americké speciální operace zavražděni íránský generál Kásim Sulejmání a náměstek velitele irácké šíitské domobrany Abú Mahdí al-Muhandis, kteří podle názoru USA zorganizovali útok na velvyslanectví.

V noci na 8. ledna zaútočil Írán raketami na americké základny v Iráku a označil to za pomstu za Sulejmáního vraždu.

Donald Trump a velení Pentagonu zpočátku prohlásili, že při útoku nebyl nikdo zraněn. Prezident na to kladl zvláštní důraz, kdy odůvodňoval své rozhodnutí neútočit odvetou na Írán a omezit se na nové sankce.

Pak museli vojáci uznat, že ke zraněním přece jen došlo. Jejich počet se přitom neustále zvyšoval. V Pentagonu to vysvětlovali tím, že symptomy pohmoždění se občas neprojevují hned, a proto při první lékařské prohlídce nemůže být stanovena definitivní diagnóza.

Zdroj: snews.com