Většina bitev současné konfliktní situace spojené s ukrajinskou válkou probíhá mimo Ukrajinu a má spíše než podobu vojenských operací podobu politických her a tržních manipulací, v nichž se USA pokouší sešikovat za sebou svět nebo jeho většinu k tomu, aby ukrajinské boje rozšířily na globální tržní bojiště. (Foto: Flickr)

Přičemž by mělo jít o izolaci Ruska od světových trhů a spolu s tím do velké míry o izolaci ostatních, kteří USA neposlechnou, zvláště pak dalších významných ekonomik, které ohrožují americkou dominanci nad světem.

V podstatě jde o pokus o rozpoutání globální sankční války. Sankce jsou značně ničivé pro obě strany, často jsou dokonce ničivější pro ty, kdo se do nich zapojují, než pro ty, proti nimž sankce jsou, a promítají se do poškození celé globální ekonomiky. Již nyní v Evropě zažíváme ekonomickou zkázu s raketově rostoucí inflací, propadem produktivity a konkurenceschopnosti ekonomik EU s tvrdými dopady na životní úroveň obyvatel a tržní postavení evropských firem.

USA v podstatě své spojence a všechny, kdo se podvolí jejich hegemonii, nutí, aby se přidali k čemusi podobnému ekonomické sebevražedné sektě svolné k sebepoškozování za svatou věc svého kultu. Izolace světové ekonomiky od největšího dodavatele objemových komodit a energií na světě Ruska znamená pro celou světovou ekonomiku a zvláště pak pro účastníky sankcí ekonomické poškození ještě výrazně větší než způsobila pandemie, která vlastně ještě neskončila, když se globální dodavatelské řetězce ještě nevzpamatovaly a globální finanční systém zažívá turbulence, jaké nás nepostihovaly ani na vrcholu pandemie.

A teď právě se rozvíjí taková bitva o zapojení světové ekonomiky do globálního sebezničujícího konfliktu na jarním zasedání MMF a Světové banky spolu s G20 tento týden ve Washingtonu, kde zasedají centrální bankéři a ministři financí předních ekonomik, aby řešili, co udělat se současnou destabilizovanou světovou ekonomikou, aby se zotavila a vrátila k růstu.

Hlavním záměrem USA na tomto zasedání je však pravý opak, stržení celého globálního finančního systému do celosvětového ekonomického konfliktu za nastolení americké hegemonie i za cenu zkázonosné globální ekonomické krize pro celé lidstvo.

Podle amerických mediálních zpráv má v úmyslu americká ministryně financí Janet Yellen na zasedání MMF a Světové banky vyzvat ostatní zúčastněné k vystupňování nátlaku na Rusko, což může mít účinky jedině opačné, než jaký je deklarovaný záměr tohoto zasedání. Na protest proti Rusku má Yellen také některá zasedání G20 vynechat, jak o tom informuje Reuters na základě sdělení svých zdrojů z ministerstva. Zasedání globálních finančních institucí, které má vyvést svět z ekonomického marasmu, má být tedy uneseno, aby svět zavleklo do ekonomické zkázy kvůli mocenským hrám Washingtonu, který chce ze světového finančního systému udělat druhou Ukrajinu i za cenu globálního zbídačení.

Není na tom nic nového a překvapivého, protože v poslední době, se ke stejným účelům USA snaží unést všechny mezinárodní instituce včetně i tak malicherných, kde se zakáže ruským invalidům účastnit se Paralympiády a ruským kočkám účastnit se mezinárodních výstav koček. Když jde o globální hegemonii, jsou i chundelatí domácí mazlíčci vítanou zbraní. Teď tedy půjde o to, vytvořit globální ekonomickou sebevražednou sektu, která zaručí světu z „ušlechtilých“ pohnutek ekonomickou krizi pomocí mezinárodního finančního systému.

Ovšem všechny tyto mechanismy mezinárodní finanční spolupráce tu mají být, aby zabezpečily dobré fungování mezinárodního partnerské kooperace k dosažení sdílené prosperity lidstva v nejlepším zájmu všech zúčastněných, ne nástrojem, jímž nějaký rádoby dirigent planety naordinuje všem, co mají byť i k vlastní škodě proti svým zájmům udělat, aby se za americké zájmy obětovali v konfliktu k prosazení hegemonie USA nad světem a přispěli ke globální ekonomické krizi.

V současnosti, když se ne zcela daří svět zotavit z pandemické ekonomické krize a vzniká spousta nemalých problémů i mimo ty uměle vytvořené, chtějí rozpoutat globální ekonomickou válku. Už teď se USA vnucenými sankcemi na Rusko kvůli Ukrajinské krizi podařilo vytočit inflační spirálu po celé planetě. Snížit celé planetě produktivitu a dosažitelnost kapitálu a vykolejit vytváření investičních příležitostí tažené nekontrolovatelným růstem cen energií a komodit – včetně potravin. V bohatých ekonomikách to znamená, že vlastně např. všechny důchodové fondy jsou ztrátové a úspory na stáří se ztrácí. V rozvojových zemích je to ovšem daleko horší a promítne se to do hladovění milionů lidí a podvýživy dětí.

Těsně před v pondělí spuštěnými zasedáními snížila Světová banka svou předpověď globálního růstu na rok 2022 ze 4,1 procent na 3,2 procenta, na čemž se do velké míry podepsaly už fungující sankce na Rusko. Jejich rozšiřování bude znamenat další snižování těchto čísel.

Povrchní pohled na ta čísla může být trochu zavádějící. Ve skutečnosti neznamenají bohatnutí světa, jen nižším tempem. Kvůli růstu potřeb např. v důsledku nárůstu populace v rozvojových zemích, s nímž růst HDP nedrží krok, jde o zbídačování a nejspíš se to promítne do nějakých těch milionů hladových dětí navíc. – Ovšem stejně, jako když řekli někdejší USA ministryni zahraničí Madeline Albright, kolik set tisíc iráckých dětí zemřelo kvůli nedostupnosti léků v důsledku sankcí, kdy řekla, že to za to stálo, tak jistě i teď jestřábům toužícím po americké hegemonii budou stát ty nesčetné životy v rozvojových zemích za to, pokud to pomůže nadřazenosti USA nad světem.

Ovšem Světová banka, Mezinárodní měnový fond – MMF a G20 jsou tu údajně proto, aby na globální úrovni hledaly cestu k prosperitě a ne k tomu, aby hledaly, jak světovou prosperitu obětovat hegemonickým ambicím impéria. Jak se asi lidé v rozvojových zemích mají cítit být takovými „globálními vůdci“ reprezentováni, když mají být obětováni pro nějaký Ukrajinský konflikt, který je pro ně stejně vzdálený a nepochopitelný jako pro nás momentální konflikt v Tigre?

USA si stěžují, že jejich konkurenti prý „podvrací současný na pravidlech spočívající globální světový řád“. Jakou asi budou mít rozvojové ekonomiky po takové zkušenosti chuť participovat v tom jejich řádu, který jak je vidět, má spíše sloužit jako instituce k vedení globálních studených válek, než ke globální kooperaci za účelem globální prosperity? Značná část světa se proto zákonitě začne shánět spíše po alternativách k takovému uspořádání, které nebudou unášet mezinárodní instituce k mocenským zájmům úzkých mocenských kruhů.

To, co se momentálně na těchto zasedáních odehrává, je tedy jedním z nejvýznamnějších střetů na světovém mocenském kolbišti. Probíhá tam střet globálního blahobytu s globální hegemonií přezíravou k lidským osudům všude po planetě, která blahobyt světa ráda obětuje, jen aby svět tančil, jak ona píská.

Zdroj: cri.cn