USA pošlou dodatečný vojenský kontingent na Blízký východ v reakci za „íránskou agresi proti Saúdské Arábii“, prohlásil americký ministr obrany Mark Esper. (Foto: MSNBC)

Nasazení tohoto kontingentu schválil podle Esperových slov prezident USA Donald Trump. „Je to jen první krok, který podnikáme, abychom zareagovali na tyto útoky (na Saúdskou Arábii – pozn. red.)“, řekl.

Jak upřesnil předseda sjednoceného výboru náčelníků štábů generál Joseph Dunford, početní stav přesunovaného kontingentu bude „mírný“. „Bude pravda, že nejde o tisíce (vojáků)“, prohlásil.

Esper přitom podotkl, že USA nechtějí válku s Íránem, ale „mají velké množství variant vojenských opatření“. Podle jeho slov je cílem vyslání vojenského kontingentu „dát jasný signál o tom, že USA podporují své partnery v tomto regionu“ a zachovat „světový pořádek založený na dodržování pravidel“.

Dodal, že Spojené státy jsou nyní soustředěny na to, aby pomohly Saúdské Arábii upevnit její obrannou infrastrukturu. „Děláme to, abychom se pokusili Íránci přesvědčit, že se mají vrátit na diplomatickou cestu“, ujistil ministr obrany.

Podle jeho slov mají USA i bez dodatečných vojsk „silnou“ přítomnost v regionu. „Cítíme jistotu, pokud jde o zaujímané pozice“, ujistil Esper.

Šéf Pentagonu kromě toho prohlásil, že USA urychlí dodávky vojenské techniky Saúdské Arábii a SAE pro upevnění jejich obranných schopností.

Zdroj:  bbc.com