„Dnešní akce vysílá jasný signál, že USA plně provedou oddíl 231 CAATSA a nebudou tolerovat významné transakce s ruským obranným a zpravodajským sektorem,“ uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve svém prohlášení. (Foto: Wikimedia)

Spojené státy v pondělí oznámily sankce proti Turecku za nákup ruského systému protivzdušné obrany S-400.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve svém prohlášení uvedl, že opatření, která byla uložena na základě Zákona o boji proti americkým protivníkům prostřednictvím sankcí (CAATSA), zahrnují zákaz všech vývozních licencí a povolení USA Tureckému předsednictví obranného průmyslu (SSB) a zmrazení majetku a vízová omezení pro jeho prezidenta Ismaila Demira a další důstojníky.

V prohlášení se uvádí, že Washington objasnil Ankaře „na nejvyšších úrovních a při mnoha příležitostech, že její nákup systému S-400 ohrozí bezpečnost americké vojenské technologie a personálu a poskytne značné prostředky ruskému obrannému sektoru, jakož i přístup Ruska k tureckým ozbrojeným silám a obrannému průmyslu.“

„Dnešní akce vysílá jasný signál, že USA plně provedou oddíl 231 CAATSA a nebudou tolerovat významné transakce s ruským obranným a zpravodajským sektorem,“ uvádí se v prohlášení.

Tento krok povede k dalšímu zhoršení vztahů mezi oběma spojenci NATO, které se zhoršily kvůli několika regionálním problémům, jako je Sýrie a východní Středomoří. Pompeo se během své cesty do Turecka minulý měsíc nesetkal s žádnými vyššími tureckými představiteli.

Americká média uvedla, že nejnovější krok představuje způsob, jak zabránit poptávce podle Zákona o národní obranné autorizaci (NDAA) z roku 2021, který nařizuje americké sankce proti Turecku za nákup S-400 do 30 dnů od přijetí zákona. Úředník ministerstva zahraničí takové spekulace popřel během pondělního brífinkového hovoru.

Primárním problémem USA je, že Rusko by tak mohlo získat zneviditelňovací technologii a data stíhaček F-35, pokud by byly spárovány se systémem S-400.

Turecko plánovalo koupit 100 trysek F-35 a bylo výrobcem některých komponent pro pokročilé neviditelné stíhačky, kterými byly vybaveny USA a jejich klíčoví spojenci. Trumpova administrativa ukončila zapojení Turecka do programu F-35, když Ankara začala brát dodávky systému S-400 v červenci 2019.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v říjnu potvrdil, že turecká armáda testovala systém protivzdušné obrany S-400, což USA odsoudily.

Rusko a Turecko dokončily v roce 2017 dohodu o systému protivzdušné obrany S-400 v hodnotě přibližně 2,5 miliardy amerických dolarů a dodávka byla dokončena v roce 2019. Turecko je prvním členem NATO, který takový systém od Ruska koupil.