Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj oznámil, že dostal informace o přípravě státního převratu, ke kterému má dojít 1. prosince. Na akci jsou podle něj vyčleněny miliardy dolarů. (Foto: Flickr)

Podle Zelenského je do těchto plánů zapojen nejbohatší ukrajinský podnikatel Rinat Achmetov, na celou akci mají být vyčleněny miliardy dolarů.

„Dostal jsem informace, že 1. prosince v naší zemi bude státní převrat… Máme nejen agenturní informace, máme dokonce zvukové informace, kde zástupci z Ukrajiny se zástupci Ruska, řekněme projednávají účast Rinata Achmetova ve státním převratu na Ukrajině, že budou vyčleněny miliardy dolarů atd.,“ oznámil Zelenskyj během páteční tiskové konference.

Ukrajinský prezident zároveň dodal, že státnímu převratu nevěří. Nevěří prý ani tomu, že se ho bude podnikatel Achmetov účastnit.

Zelenskyj také prohlásil, že země je na začátku „velké války“ s oligarchy, „jejich chapadla jsou všude“, ale velký byznys úřady respektují.

„Věřím, že jsme na začátku velkého pokroku, jsme v procesu a ve velké válce proti deoligarchizaci… Jejich chapadla jsou všude… Právě jsme začali. Není v tom nic osobního. Chci říct, že respektuji velký byznys. Je ale velmi důležité, aby velký byznys nebyl oligarchií a neovlivňoval média,“ uvedl ukrajinský prezident.