Ukrajinská veřejnost je celkem pravidelně oblbována siláckými řečmi a představami, jak ukrajinské ozbrojené síly lehce a svižně zkrotí nenáviděné Rusko. (Foto: Ria.ru)

Leonid Šiman, ředitel ukrajinské chemické továrny Pavlograd, která vyrábí, zpracovává a využívá raketové palivo, nevyloučil raketový útok na infrastrukturní zařízení v Rusku, včetně rafinérie v Rostovském kraji. Uvedl to v rozhovoru s publikací „censor.net“.

"Úder „Olchy“ (ukrajinského vícenásobného odpalovacího raketového systému) může být také nanesen jejich (ruskou) kritickou infrastrukturou, typu „Kamenskij“ (rafinerie ve městě Kamensk-Šachtinsky, v Rostovské oblasti),“ řekl Šiman.

Dříve, v červenci loňského roku, bývalý tajemník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksandr Turčynov řekl, že rakety „Olchy“ a "Neptun"  jsou pravděpodobně schopny zničit Krymský most během několika minut.

„Absolutně nezodpovědné prohlášení svědčící o další degradaci Ukrajiny, její politické a intelektuální elity. Takové prohlášení za současných podmínek nelze považovat za nic jiného, než než provokativní a pobuřující," reagoval ruský vojenský expert Igor Korotčenko pro RIA Novosti.

Podle něj by z praktického hlediska, pokud by byl takový raketový úder proveden, došlo k „ukončení ukrajinské státnosti“.

V současné době jsou diplomatické vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou prakticky zmrazeny. Podle ukrajinských právních norem je Rusku přidělen status „agresora“. A i když jsou vyhrůžky ruzných ukrajinských činitelů brány spíše jako vlastní PR a folklór pro místní publikum, nikdo nemá jistotu, že může jednou dojít v těchto hlavách k realizaci jejich chorobných představ.

Ukrajinské vedení neustále pěstuje ve veřejné mysli nepřátelský obraz Ruska, ničí staletou komunitu dvou národů. Využívají k tomu jak vojenské provokace (v srpnu a listopadu 2016 byly neutralizovány ukrajinské sabotážní skupiny, jejichž úkolem bylo páchat teroristické činy na poloostrově Krym), tak i organizace mezinárodní protiruské kampaně.

Zdroj: pz.cz, ria.ru