V Íránu odsoudili na smrt muže, který údajně vykonával špionáž pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Zaměřoval se přitom na informace týkající se íránského jaderného programu, oznámila agentura Reuters. (Foto: Wikimedia)

"Amir Rahimpur, který byl špionem CIA, nechal si zaplatit velké peníze a pokusil se této americké tajné službě předat část informací týkajících se íránského jaderného programu, byl odsouzen k smrti," uvedl mluvčí íránské justice Gholámhosejn Esmáílí.

Vyměřen trest podle něj nedávno potvrdil i íránský nejvyšší soud, takže poprava odsouzeného se uskuteční již "brzy". Podrobnější informace o muži ani o jeho špionážní činnosti mluvčí nezveřejnil.

Představitelé CIA se k této zprávě bezprostředně nevyjádřili.

Dvě další osoby odsouzeny špionáže pro CIA dostali podle Esmáílího po 15 let vězení: deset let za špionážní činnost a pět za ohrožení íránské národní bezpečnosti.

Totožnost těchto dvou osob Esmáílí nezveřejnil; uvedl jen to, že se angažovali v "charitativních" aktivitách, napsala agentura AP.

V Íránu odsoudili na smrt už několik údajných amerických nebo izraelských špionů.

V srpnu 2016 například byl například popraven oběšením íránský jaderný vědec Sahra Amir, který měl poskytovat Spojeným státům citlivé informace týkající se nukleárních programů Teheránu.

Zdroj: dw.com