V nejnovější kontroverzi ohledně mistrovství světa ve fotbale v Kataru 2022 FIFA zatloukla snahy některých týmů a hráčů ze Západu upozornit na práva LGBT v ultrakonzervativní muslimské hostitelské zemi Kataru. (Foto: Twitter)

Deník FT v pondělí ráno napsal: „Snaha evropských týmů podpořit inkluzi během mistrovství světa ve fotbale se v pondělí zhroutila poté, co Nizozemsko, Anglie a Wales uvedly, že je výhrůžky ze strany FIFA donutily upustit od plánů nosit kapitánské pásky s duhovými motivy.“

Kapitáni tří týmů slíbili, že se vzepřou konzervativním muslimským zákonům a hodnotám Kataru a budou během zápasů nosit pásky s nápisem „One Love“, aby „vyslali zprávu“. Kampaň „One Love“ iniciovali Nizozemci, zatímco Švýcarsko, Německo, Dánsko a Belgie se do ní také plánovaly zapojit.

Celkem nejméně sedm týmů je plánovalo nosit během hry, přestože hostitelská země považuje homosexualitu za nezákonnou a odporující morálnímu učení islámu. FIFA však nyní varovala, že týmy a hráči s páskami budou čelit „sportovním sankcím“. Fotbalové asociace Anglie, Walesu, Belgie, Nizozemska, Dánska, Německa a Švýcarska vydaly v souvislosti s „bezprecedentním“ rozhodnutím FIFA následující prohlášení:

„Jako národní federace nemůžeme naše hráče vystavit situaci, kdy by jim mohly hrozit sportovní sankce včetně rezervací, proto jsme požádali kapitány, aby se nepokoušeli nosit pásky na rukou v zápasech mistrovství světa ve fotbale.“

„Jsme velmi frustrováni rozhodnutím FIFA, které je podle našeho názoru bezprecedentní.“

Některé týmy očekávaly, že za veřejné vystavování budou pouze čelit a platit pokuty, byly však šokovány, když jim místo toho hrozily sankce přímo ovlivňující hru.

„Obdržení žluté karty při výkopu by hráče vystavilo zvýšenému riziku vyloučení během zápasu,“ poznamenal FT. Podle oficiálních pravidel FIFA „při finálových soutěžích Fify musí kapitán každého týmu nosit kapitánskou pásku, kterou poskytuje Fifa“.

Co se týče mužského týmu USA, ten nedávno představil ve svém tréninkovém centru v Kataru a v některých svých značkách logo s duhovým motivem.

V prohlášení týmu se uvádí: „V důsledku toho budou místa, která budeme spravovat a provozovat na mistrovství světa ve fotbale, jako je týmový hotel, prostory pro média a večírky, obsahovat jak tradiční, tak duhové značky US Soccer.“

Co se týče evropských týmů a nyní zakázané pásky na ruce „One Love“, jejich údajný „zásadový“ postoj se zhroutil poměrně rychle v okamžiku, kdy si uvědomili, že by mohl ovlivnit výsledek zápasu (vzhledem k hrozbě žluté karty) na základě rozhodnutí FIFA (čímž se odhalilo, co to ve skutečnosti je: další módní signalizace ctnosti v oblasti firemního brandingu na základě „aktuální věci“).

Na veřejné úrovni se Katar snažil ujistit, že na mistrovství světa nedojde k policejnímu zásahu proti veřejným projevům LGBT+ mezi zahraničními diváky.

Nadále platí, že homosexuální jednání může být v Kataru trestáno přísnými tresty, a to až po trest smrti.

Zdroj: ft.com