Turecká strana Vatan (Vlast) během zasedaní představila Černomořsko-středomořský plán přátelství a míru, který zahrnuje uznání Krymu jako součást Ruska. Dokument má Sputnik k dispozici.

Mezi další body plánu patří odstranění základen USA a NATO v regionu, uznání Abcházie a samozvané Turecké republiky severního Kypru, podpora územní celistvosti Ázerbájdžánu, zajištění míru v Sýrii a její územní celistvosti a zastavení zásahů USA v Libyi.

Předsedkyně Výboru pro vzdělávání, vědu a mládež Rady krymských Tatarů pod vedením Krymské republiky Lemara Selendili během zasedaní promluvila o významných změnách k lepšímu v situaci krymských Tatarů po sloučení Krymu s Ruskem.

„Krymská tatarština se stala oficiálním jazykem. Získali jsme práva dalších turkických národů v Rusku. Téměř 25 let jsme žili ve špatných podmínkách, když byla elektřina a voda neustále vypínána, silnice byly rozbité a školy se nestavěly. Během posledních pěti let se tyto problémy začaly řešit. Hospodářská situace krymských Tatarů se začala zlepšovat,“ řekla.

Analytik Střediska pro strategická studia Sahipkiran Kürşad Örnek během schůzky vyzval turecké ministerstvo zahraničí, aby okamžitě navázalo vztahy s Krymem a po dohodě s Ruskou federací se stalo garantem práv krymských Tatarů.

„Mám krymský původ, studoval jsem na Krymu šest let, absolvoval jsem postgraduální a magisterské studium ruské filologie. Ve skutečnosti nebyl Krym nikdy ukrajinskou zemí, šest let jsem se nesetkal s lidmi, kteří tam mluví ukrajinsky. Jsou teď otevřené naše školy a mešity na Krymu? Ano. Ale naši poslanci a ministři se zatím do krymské politiky nezapojili. Musíme to napravit,“ řekl Örnek.

Vedoucí Úřadu pro mezinárodní vztahy strany Vatan (Vlast) Semich Koraj poznamenal, že hlavním cílem Černomořsko-středomořského plánu míru a přátelství je ponechat USA v tomto regionu samotné a provádět celistvou strategii založenou na euroasijské spolupráci a Západoasijské unii. „Nejdůležitějším rysem Černomořsko-středomořského plánu přátelství a míru je jeho integrita. Tento plán je založen na posílení osy spolupráce mezi Tureckem a Ruskem,“ dodal.