Americký prezident Donald Trump překvapil milovníky astronomie svým prohlášením. Oznámil, že Měsíc je součástí Marsu. S takovou informací přišel The Guardian.

„S ohledem na všechny prostředky, které utratíme, by NASA neměla mluvit o létání na Měsíc. Udělali jsme to před 50 lety. Musí se zaměřit na větší úkoly, které děláme, včetně Marsu (jehož součástí je Měsíc), obrany a vědy,“ napsal na Twitteru Donald Trump, který zřejmě komentoval politiku své administrativy v oblasti vesmíru.

Ředitel NASA Jim Bridenstine slíbil, že vyslání amerických kosmonautů na měsíc Země se uskuteční nejpozději do roku 2024.

Existuje možnost, že Trumpův příspěvek byl komentářem k širšímu plánu NASA, který počítá s cestováním na Marsu na měsíce. Ale s větší pravděpodobností americký lídr radikálně změnil svůj postoj k lunární misi pod vlivem kanálu Fox News.

Hodinu před tím, než prezident sdělil svou vlastní verzi vzniku Měsíce a kritizoval NASA, expert Foxu Neil Cavuto se skepticky vyjádřil k lunární expedici. Podle jeho slov se kosmická agentura již několik let angažovala v této misi, takže dnes je třeba se zaměřit na další úkoly.

Bílý dům neodpověděl The Guardian, zda považuje Trumpovo prohlášení za oficiální průvodce. Publikace však připomíná další měsíční teorie, které si zaslouží pozornost. Ve starověku byl Měsíc považován za božstvo, a v některých více moderních dětských příbězích se předpokládalo, že je ze sýru.

Před rokem Trump ve zprávě na Twitteru udělal chybu ve jménu své manželky Melanie, která následně byla opravena.

Letos, když americký prezident vyjádřil upřímnou soustrast Srí Lance, kde došlo k řadě výbuchů, udělal ve svém vyjádření na Twitteru překlep a napsal, že v důsledku útoků zahynulo „138 milionů lidí“.

Později prezident Donald Trump svůj tweet smazal a následně zveřejnil nový příspěvek, tentokrát již s poupravenou verzí o počtu obětí.

Zdroj:  theguardian.com