Prezident USA Donald Trump v úterý v noci uvedl, že USA uvalí 25% cla na automobily, které pochází z Evropské unie. Informuje o tom televizní stanice CNBC.

„Uvalíme 25% cla na každý automobil, který se dostane do Spojených států z Evropské unie," řekl Trump na kampani v západní Virginii.

Americký ministr obchodu Wilbur Ross  The Wall Street Journal řekl, že není jasné, zda bude vyhláška o zavedení cel vydána do konce srpna.

Tajemník pro obchodí styky také odmítl stanovit přesnou dobu, uvedla CNBC. Řekl, že proces byl zpožděn kvůli probíhajícím jednáním s Mexikem, Kanadou a Evropskou komisí.

Řekl také, že seznámení s materiály předložené výrobci automobilů, kteří nesouhlasí se zavedením cla, trvá déle, než se předpokládalo.

Prezident řekl, že může uvalit cla ve výši 20 až 25 % na dovoz automobilů.

V květnu požádal obchodní oddělení, aby přezkoumalo, zda jsou tyto dovozy hrozbou pro národní bezpečnost. Použil podobný argument, jako při zavedení cla na dovoz oceli a hliníku.

Pocítit změny může také slovenský Volswagen v Bratislavě, který zaměstnává 14 tisíc lidí a který vyvezl do USA každé páté auto. Navíc s expotrem do USA počítá po spuštění výroby na Slovensku také Jaguar Land Rover.

Zdroj:  cnbc.com