Donald Trump řekl, že má informace, které prý dokazují, že šíření koronaviru začalo z čínské laboratoře ve Wu-chanu, uvedla CNN. (Foto: Youtube)

Zároveň americký prezident odmítl sdělit jakékoli podrobnosti na podporu svého tvrzení, které je v rozporu s nedávnými zjištěními americké zpravodajské komunity, upozornil kanál.

Donald Trump zpochybnil prohlášení svých vlastních tajných služeb. Podle amerického prezidenta viděl důkazy, které ho přesvědčily o tom, že nový koronavirus byl vytvořen v laboratoři čínského Wu-chanu, uvedla CNN.

„Ano, viděl jsem (důkaz umělého původu viru)," řekl šéf Bílého domu na otázky novinářů. Na podporu svého tvrzení však odmítl poskytnout žádné podrobnosti. „To nemohu říct. Nemůžu vám o tom mluvit,“ dodal Trump.

Prezident také řekl, že existuje „mnoho teorií“ o původu COVID-19, které stojí za vyšetření. Zároveň vyjádřil naději, že nakonec Čína sama řekne všechno, co ví o viru.

Prezidentovy komentáře jsou v rozporu s údaji americké Národní rozvědky USA, které se objevily několik hodin před jeho projevem. Ve svém prohlášení agentura souhlasí s konsensem vědců, že virus nebyl umělého původu a nebyl podroben genetické modifikaci.

Zároveň se zástupci tajných služeb zdrželi závěrečného hodnocení. Slíbili, že budou i nadále „systematicky vyšetřovat“, zda bylo ohnisko způsobeno „kontaktem s infikovaným zvířetem nebo nehodou ve Wuchanské laboratoři“.

Odborníci varují, že se Spojené státy nemusí nikdy dozvědět přesný původ viru. Trumpova administrativa, včetně ministra zahraničí Mike Pompeo, však nadále požaduje, aby zpravodajské agentury určily, zda se virus rozšířil z čínské laboratoře. Tento tlak zvenčí považují ve zpravodajské komunitě za znepokojující, dodala CNN s odkazem na informované zdroje.

Zdá se, že americká média jsou vůči prohlášení Trumpa značně opatrná. Kromě toho, že prezidenta pravidelně obviňují ze lhaní, mají ještě v paměti skutečnost, jak Bushova vláda tlačila na CIA, aby za každou cenu našla "důkazy" o zbraních hromadného ničení v Husajnově Iráku a omluvila tak útok na tuto zemi. Tvrzení o těchto zbraních se pak ukázalo být zločinnou blamáží před celým světem.

Zdroj: pz.cz, cnn.com