Bývalý americký prezident Donald Trump poblahopřál dospívajícímu Kylu Rittenhousovi, který byl zproštěn obvinění ve věci dvojnásobné vraždy během nepokojů ve městě Kenosha. (Foto: Flickr)

„Blahopřání Kylu Rittenhousovi k tomu, že byl uznán za nevinného ve všech obviněních… Když tohle není sebeobrana, tak tedy co je sebeobrana?“ uvádí Trump.

Zmiňme, že včera soud v USA zrušil všechna obvinění vůči Kylu Rittenhousovi. Jedná se o mladého muže, který zabil dva lidi a jednoho zranil během loňských nepokojů ve městě Kenosha.

Případ v přímém přenosu sledovaly prostřednictvím federálních televizních stanicí miliony Američanů, přičemž názory na případ se různily. Porota, která přijímala rozhodnutí déle než jeden den, nakonec soudci sdělila, že ho považuje za nevinného ve všech pěti bodech obžaloby.

Prokuratura, jejíž stanovisko podporovala také demokratická média, trvala na tom, aby byl mladík odsouzen za dvě vraždy a jeden pokus o vraždu. Prokuratura navrhovala maximální výši trestu v podobě doživotního pobytu za mřížemi.

Obhajoba, kterou podporovala republikánská média, chtěla, aby byl mladík osvobozen a argumentovala tím, že mladík použil zbraň k sebeobraně, když se na něj vrhli účastníci nepokojů.

V době, kdy došlo ke spáchání skutku, bylo chlapci 17 let. Sám mladík tvrdí, že do města Kenosha ve Wisconsinu přijel, aby chránil místní před protestujícími. Nepokoje byly vyvolány hnutím BLM a Antifa na pozadí incidentu s policisty, kteří těžce ranili místního obyvatele s tmavou pletí.

Bílý dům slíbil reagovat na verdikt. Během prezidentské kampaně Joe Biden zveřejnil video, na kterém byla slova o odsouzení rasismu ilustrována fotografiemi Rittenhouse se zbraní v ruce.

Později po vynesení rozsudku se americký prezident vyjádřil v tom smyslu, že si váží rozhodnutí poroty a vyzývá občany USA, aby nedopustili nepokoje v souvislosti s osvobozením Rittenhouse.

Zdroj: thehill.com