Bývalý prezident Donald Trump, který začátkem týdne zažaloval CNN za pomluvu, ve středečním rozhovoru uvedl, že by média měla dokázat, že jeho tvrzení o zmanipulovaných prezidentských volbách v roce 2020 jsou nepravdivá. (Foto: Flickr)

CNN označila Trumpova tvrzení za „velkou lež“, což je termín, který podle Trumpa vymysleli moderátoři, aby pošpinili jeho pověst. Při rozhovoru s moderátory Johnem Solomonem a Amandou Headovou v pořadu „Just The News No Noise“ stanice Real America’s Voice 5. října Trump řekl, že CNN by měla „dokázat velkou lež“.

„Řeknou, co je napadne. Mluví o velké lži. Řekl jsem, no tak dokažte tu velkou lež. Velká lež vůbec není velká lež. Velká lež je pravý opak,“ řekl Trump.

„Všechny statistiky – máme všechno. Bohužel jsme neměli soudce, kteří by se na to chtěli podívat. Nechtějí měnit volby.“

Bývalý prezident podal v pondělí žalobu na CNN, v níž tvrdí, že byl pomluven, a požaduje odškodné 475 milionů dolarů.

„A tak jsme CNN zažalovali o spoustu peněz a uvidíme, jak to dopadne. Myslím, že by to mělo dopadnout velmi dobře,“ řekl Trump.

V 29stránkové žalobě podané u amerického okresního soudu ve Fort Lauderdale na Floridě je CNN obviněna, že se „snažila využít svého obrovského vlivu – údajně jako ‚důvěryhodný‘ zdroj zpráv“ – k očernění Trumpa „za účelem jeho politické porážky“.

Tato snaha vyústila v to, že si CNN připsala zásluhy za „[vyřazení] Trumpa“ v prezidentských volbách v roce 2020, uvedli Trumpovi právníci ve stížnosti (pdf) a dodali, že „pomluvy a hanobení“ Trumpa se v posledních měsících jen stupňovaly, protože CNN se obává Trumpovy prezidentské kampaně v roce 2024.

„CNN dostala od PolitiFact obávané označení ‚Pants on Fire!‘ za své články přirovnávající Trumpa k Hitlerovi,“ uvedli advokáti.

Měli na mysli dva psychiatry, kteří diskutovali o reportážích o Trumpovi v nyní zrušeném pořadu CNN „Reliable Sources“ (Spolehlivé zdroje). Allen James Frances, emeritní předseda katedry psychiatrie a behaviorálních věd Dukeovy univerzity, měl v pořadu říci: „Trump je v tomto století stejně destruktivní osobností, jako byli v minulém století Hitler, Stalin a Mao. Možná má na svědomí mnohem více milionů mrtvých než oni. Je třeba ho omezit, ale je třeba ho omezit útokem na jeho politiku, ne na jeho osobu.“

Politifact, webová stránka pro kontrolu faktů provozovaná Poynter Institute of MediaStudies, provedla kontrolu faktů a na svém „Truth-O-Meter“ ohodnotila toto tvrzení jako „Pants on Fire“, což znamená, že „výrok není přesný a obsahuje směšné tvrzení“.

Zdroj: theepochtimes.com