Autor amerického portálu The Drive Aaron Amick vysvětluje, proč se ruské univerzální podmořské samonaváděcí torpédo Fyzik považuje za moderní pokrokovou podvodní zbraň. (Foto: Vitaly Kuzmin)

V článku opublikovaném na portálu The Drive americký odborník Aaron Amick, jenž se primárně zabývá hydroakustikou, uvádí ruské torpédo Fyzik jako názorný příklad pokrokových technologií 21. století, podle něj je v něm také zohledněna zkušenost z doby studené války.

Ruské podmořské torpédo americký expert zařazuje do velice mocných a smrtonosných zbraní. Dalšími příklady pokrokových torpédových zbraní podle experta jsou britská Spearfish, německá SeaHake Mod 4 a francouzská F21.    

Ruské torpédo Fyzik ráže 533 milimetrů je schopné zlikvidovat lodě a ponorky. Může rozvíjet rychlost až 50 uzlů a zasáhne cíl ve vzdálenosti až 50 kilometrů. Navíc v roce 2017 byla otestována a přijata do výzbroje modifikována verze torpéda Fyzik 2.     

V publikaci na americkém portálu The Drive se rovněž popisuje i modifikované ruské torpédo Kit 65-76A. Tato zbraň ráže 650 milimetrů je schopné objevit a pronásledovat cíl podle kýlové stopy.

Torpéda ráže 650 obsahují dost paliva, aby překonala vzdálenost 100 kilometrů rychlostí 50 uzlů. Právě proto je velice těžké jim uniknout. V článku se zdůrazňuje, že ubránit se samonaváděcímu torpédu je sice možné, jejich salva je však schopná zničit dokonce i letadlovou loď.

Vývoj univerzálního podmořského samonaváděcího torpéda Fyzik 1 začal v Petrohradě v roce 1986. Torpédo je vybaveno hlavicí vážící 300 kg a kombinovaným akustickým systémem samonavádění. Je možné také dálkové řízení z ponorky. Toto torpédo je dlouhé 7,2 m a jeho hmotnost činí 2200 kg. Dosah torpéda představuje až 50 km.

Torpéda by měla být umístěna na vojenských námořních základnách v Severomorsku, Baltijsku, Sevastopolu a Fokinu v Přímořském kraji. 

V roce 2015 ruská média oznámila, že tato nová torpéda byla přijata do výzbroje ruského námořnictva. Sériová výroba pak začala v ruském podniku Dagdizel ve městě Kaspijsk. Torpédem Fyzik 1 byly nejprve vybaveny ponorky projektů 955 Borej a 885 Jaseň.

Vojenský expert Dmitrij Korněv se na začátku letošního roku ve svém rozhovoru pro Sputnik zmínil o zprávách týkajících se vývoje ruského torpéda Poseidon.

„Skutečně existují takové názory, že tento systém je vytvořen výhradně pro PR, neboť ve skutečném vývoji chybí. Ve skutečnosti tomu tak není. Pokud by se jednalo o ,falešnou zprávu‘, pak by to byla příliš drahá akce,“ odpověděl expert. Poté Korněv připomenul, že existenci Poseidonu potvrzuje mnoho věcí, například satelitní snímky.

„Lze snadno předpokládat, že exploze megatunového náboje v pobřežní zóně jakéhokoliv velkého města, přístavu nebo vojenské námořní základny povede jednak ke zničení pobřeží a jednak k poškození objektů na pobřeží. Z hlediska zastrašování se jedná o důležitý systém,“ řekl expert.

Zdroj: snews.com