Tajné zbraně? Co víme o zemětřesení poblíž klíčové ruské základny atomových ponorek


V úterý došlo u ruského poloostrova Kamčatka k zemětřesení o síle 8,8 stupně Richterovy škály, které vyvolalo spekulace, zda šlo o meteorologickou zbraň, nebo o ruský jaderný test, protože epicentrum zemětřesení se nacházelo v blízkosti ruské základny jaderných ponorek ve Viljučinsku. (Foto: Flickr / ilustrační)
Toto silné zemětřesení je šesté nejsilnější v historii.
V článku časopisu Newsweek z roku 2024 byla základna Viljučinsk popsána jako místo, kde se nacházejí „nejničivější zbraně ruské tichomořské flotily“.
Vrchní velitel ruského námořnictva admirál Alexandr Mojsejev tehdy uvedl, že divize využívá „nejsložitější systémy vytvořené lidstvem“, včetně „nejsilnějších a nejničivějších zbraní“ v ruském arzenálu.
Podle listu Kiev Post „Viljučinsk slouží jako jediný východoruský přístav vybavený pro podporu nasazení a údržbu jaderných ponorek třídy Borei, které jsou vyzbrojeny mezikontinentálními balistickými raketami RSM-56 Bulava“.
Blízkost základny k epicentru zemětřesení, které bylo údajně vzdáleno asi 75 mil, vyvolala v některých médiích otázku, zda byla kritická základna ruských jaderných ponorek poškozena, či nikoli.
Severo-Kurilsk experiences a 12-foot tsunami 188 nautical miles from the epicenter. The coastal town is situated in a passage between two islands and is indirectly in line with the epicenter which was on the other side of the Kamchatka peninsula.
— Evergreen Intel (@vcdgf555) July 30, 2025
3/https://t.co/Rw4UPg3iFY pic.twitter.com/zcJLcLVkVX
Podle listu Kiev Post „slouží Viljučinsk jako jediný východoruský přístav vybavený pro rozmístění a údržbu jaderných ponorek třídy Borej, které jsou vyzbrojeny mezikontinentálními balistickými raketami RSM-56 Bulava.“
Blízkost základny k epicentru zemětřesení, které bylo údajně vzdáleno asi 75 mil, vyvolala v některých médiích otázku, zda byla kritická základna ruských jaderných ponorek poškozena, či nikoli.
Ruské úřady zatím žádné škody nepotvrdily, ale seismologické údaje naznačují, že Viljučinsk se nacházel uvnitř dopadové zóny seismického otřesu i následné aktivity tsunami, která zasáhla poloostrov Kamčatka.
Vzhledem k tomu, že se v regionu nacházejí jaderné zbraně, existuje možnost, že zemětřesení mohl vyvolat náhodný nebo úmyslný jaderný výbuch, jako tomu bylo v roce 2017 v Severní Koreji, kde testy jaderných bomb údajně „vyvolaly následné otřesy po dobu osmi měsíců“, uvádí časopis Seismological Research Letters.
Existuje také možnost, že byla odpálena tajná meteorologická zbraň, protože prezident Trump nedávno dal Rusku deset dní na to, aby zasedlo k jednacímu stolu a ukončilo válku na Ukrajině, a předtím pronesl zlověstné varování světu, že USA mají „zbraně, o kterých nikdo netuší, co to je, a jsou to nejsilnější zbraně na světě…“.
Nejpravděpodobnějším scénářem je samozřejmě přirozené zemětřesení, protože poloostrov Kamčatka leží v oblasti „ohnivého kruhu“, která je známá vysokou frekvencí zemětřesení.
Just getting up to speed on the 8.8M earthquake off the Kamchatka Peninsula. Will be a thread. pic.twitter.com/7KRkcPFAv0
— Evergreen Intel (@vcdgf555) July 30, 2025
