Bezpečnostní expert Lukáš Visingr promluvil o tom, proč současná krize zásadně změní osud Evropské unie. Selhání evropské byrokracie v otázce čelení koronaviru podle něj přispěje k další dezintegraci unie a nevyhnutelnosti upevnění národní suverenity jednotlivých států. Dotyčný rovněž zhodnotil postup české vlády během pandemie. (Foto: Pixabay)

Český vojenský expert Lukáš Visingr zastává názor, že se České republice poměrně dobře daří zvládat krizi spojenou se šířením koronaviru. Nepopírá však skutečnost, že se Babišova vláda dopustila řady chyb, tedy stejně jako vlády ostatních zemí. Jedním z hlavních důvodů je podle něj to, že nikdo na celém světě nebyl náležitě připraven na čelení krize takového druhu a nikdo s tím neměl dost zkušeností. Nicméně, nová výzva ukázala, že má Česko docela kvalitní systém zdravotnictví.

„Máme také nejvíce plicních ventilátorů na hlavu v Evropě. Máme schopné policisty a máme armádu s excelentní tradicí zvládání chemických a biologických hrozeb,“ uvedl ve svém rozhovoru pro portál Parlamentní listy český expert.

Koronavirová krize 

Lukáš Visingr rovněž poznamenává, že pandemie COVID-19 dobře odhaluje omezené schopnosti Bruselu. Podle něj výzva spojená se šířením koronaviru, stejně jako migrační krize, dává jasně najevo, že jsou jednotlivé státy v krizové době náchylné a odhodlané k tomu, aby řešily své problémy samostatně, respektive v kooperací s jinými státy, a to bez ohledu na celoevropské instituce či nařízení Bruselu. Hlavní příčinou je přitom, bezesporu, selhání evropských institucí v boji proti současným výzvám.

Visingr dospívá k ne příliš růžovému závěru pro Brusel, a sice je přesvědčen, že současná EU je odsouzena ke krachu. Tvrdí, že pro to existují tři zásadní důvody. Za prvé si dotyčný myslí, že neúčinná a pomalá byrokracie EU není vhodná k tomu, aby dokázala zajistit kooperaci mezi státy v krizových okamžicích. Za druhé podle něj ekonomická krize vyvolaná pandemií koronaviru způsobí značné finanční potíže pro jednotlivé členské státy na dlouhou dobu dopředu, což členům unie neumožní odvádět dostatečný počet prostředků do společného rozpočtu a na financování nových předražených iniciativ Bruselu. A za třetí ekonomická a finanční krize učiní obrovský tlak na společnou evropskou měnu, což skončí krachem eura.

„Pokud z té pandemie vzejde něco dobrého, tak snad to, že současná tragikomická podoba Evropské unie skončí a že se Evropa konečně zase vrátí k tomu, co fungovalo, tedy k efektivní spolupráci suverénních států,“ vyvozuje závěry český odborník.

Zdroj: snews.com