Zdravotní péče v Čechách a na Slovensku je vyhledávaným tématem. Pacienti jsou nespokojeni nejen s dlouhými čekacími lhůtami u lékařů či nedostatkem odborníků, ale i se špatným technickým stavem a vybavením nemocnic. (Foto: Youtube)

I když člověk celý život pracuje a poctivě platí odvody do pojišťoven, není to zárukou, že se mu dostane adekvátních služeb. Není to tak však vždy a všude na celém světě. O svou zkušenost z USA se podělil i Slovák, jehož bratra operovali v jedné z newyorských nemocnic.

"Skoro 20 let žiji v USA, ale vždy sleduji dění i na Slovensku. Dlouho mě znepokojuje dezinformace, že v USA se nepostarají o pacienta, když nemá žádnou zdravotní pojišťovnu, což vůbec není pravda. V USA se starají o pacienta bez rozdílu na pojištění, pouze bohatí musí platit," tvrdí Slovák.

"Tady je důkaz, jak vypadá nemocniční pokoj, jak se starali o mého bratra, kterému zachránili život tím, že mu dali do srdce pumpu, ze které trčí kabely ven z břicha a jsou zapojeny do počítače, který má nastálo připojen k tělu. Když jde ven, odpojuje se od elektriky a používá baterky, " objasnil Slovák, žijící v USA, s dodatkem, že " za všechno platí státní pojišťovna, která je pro nepracujících zdarma (Medicaid) " .

Podle toho, co uvedl Karol, nejde o péči vyhrazenou pouze pro boháče, ale dostanou se k ní i ti, kteří spadají do zdravotního pojištění financovaného prostřednictvím státních a federálních programů z daní, jakými je i Medicaid. Je však třeba dodat, že například podle údajů z 2007 bylo v USA nepojištěných z různých důvodů stále až 14,8 procenta obyvatel. Nesplňovaly totiž podmínky pro programy pro nejchudší obyvatele a zároveň nebyli schopni či ochotni platit vysoké poplatky za soukromé zdravotní pojištění.