Spojené státy se pokusu o převrat ve Venezuele nezúčastnily, řekl novinářům šéf Pentagonu Mark Esper. „Americká vláda nemá nic společného s tím, co se stalo ve Venezuele v posledních několika dnech," řekl. Dříve to uvedl prezident USA Donald Trump. (Foto: Wikimedia)

Americká vláda nemá nic společného s nedávnými událostmi ve Venezuele, prohlásil prezident USA Donald Trump.

„Právě jsem dostal informace. Naše vláda s tím nemá nic společného. Zjistíme to,“ řekl Trump novinářům, když odpovídal na otázku o událostech ve Venezuele.

V neděli venezuelský ministr vnitra Nestor Reverol uvedl, že úřady zabránily námořní invazi kolumbijských militantů ze státu La Guaira. Venezuelský prezident Nicolás Maduro řekl, že cílem invaze bylo jeho zavraždění. Podle ministerstva vnitra se militanti pokusili vtrhnout do země na motorových člunech. Předseda ústavního shromáždění Diosdado Cabello uvedl, že bylo zabito osm útočníků a dva byli zadrženi.

Později přišla informace o dalších osmi zadržených. Maduro uvedl, že mezi zadrženými pachateli námořního ozbrojeného útoku byli dva občané USA, které označil za osobní strážce amerického prezidenta.

„Jeden ze zadržených v první výpovědi uvedl, že v útočné skupině jsou dva občané USA, osobní ochrana prezidenta USA Donalda Trumpa,“ uvedl Maduro během projevu vysílaného na jeho Twitteru.

Na videu z avtozaku (vězeňského vozidla), které bylo ukázáno po prohlášení, jeden ze zadržených uvedl, že Američané „mu řekli o práci pro bezpečnostní poradce Trumpa“.

Podle Madurových slov jsou nyní všichni zadržení, včetně dvou amerických občanů, na námořní základně ve státě La Guaira na severu země, kde byl proveden pokus o invazi z moře.
V televizním vysílání byly ukázány dokumenty a fotografie zadržených, radiokomunikační zařízení, zařízení pro noční vidění, zbraně a maskování.

Maduro také vyjádřil názor na možnou souvislost mezi nedávným útokem a slovy ministra zahraničí USA Mike Pompea o obnovení práce amerického velvyslanectví ve Venezuele.

„Před několika dny učinil Mike Pompeo prohlášení, řekl: „Dal jsem pokyny k urychlení přípravy k otevření amerického velvyslanectví v Caracasu, a brzy tam budeme.“ <…> Když to říkal, věděl jsem, o co jde, on vsadil na tento útok a věřil, že tímto útokem skoncuje s revolucí, s naším ústavním řádem, se mnou. <…> Ale Bůh nás chrání,“ řekl Maduro.

Na ministerstvu zahraničí USA agentuře Sputnik sdělili, že prohlášení venezuelských úřadů jsou dezinformační. Kolumbijské ministerstvo zahraničí také odmítlo obvinění z účasti na pokusu o námořní invazi. Americká protidrogová správa (DEA) uvedla, že se těchto akcí nezúčastnila, a popřela informace o zadržení jejich zaměstnance.

Od ledna 2019 Spojené státy neuznávají Madura jako prezidenta země a za prozatímní hlavu státu považují vůdce venezuelské opozice Juana Guaidóa, který se nelegálně prohlásil za prozatímního prezidenta. Koncem března obvinilo americké ministerstvo spravedlnosti Madura a dalších 15 členů vedení země z účasti na obchodování s drogami a praní špinavých peněz, venezuelské úřady obvinění odmítají. 1. dubna americká armáda, stejně jako jednotky pobřežní stráže a americké protidrogové správy, zahájily v Karibiku rozsáhlou protidrogovou operaci, jejímž jedním z cílů byl podle Washingtonu boj proti nezákonnému obchodu s drogami ze strany „Madurova režimu“.

Zdroj: snews.com