Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg na konci letošního září zřejmě opustí svůj post.

Současný šéf NATO se vrátí do tuzemska, kde se stane guvernérem norské národní banky, což dnes potvrdil ministr financí Norska Trygve Slagsvold Vedum.

Do čela NATO se může postavit jeden z bývalých evropských premiérů, píší německé média.

Bývalý předseda norské vlády a současný generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po osmi letech působení v čele Aliance opustí svůj úřad a vrátí se do Norska, kde se ujme funkce guvernéra norské centrální banky.

Mandát Stoltenberga vyprší 30. září a již nebude prodloužen, pozice guvernéra norské centrální banky se přitom uvolní již od 1. března, avšak v jejím čele bude dočasně stát nynější zástupkyně guvernéra Ida Woldernová Bacheová. Dnes tuto informaci potvrdil norský ministr financí Trygve Slagsvold Vedum.

Kandidatura Stoltenberga se setkala s kritikou ze strany norské opozice, která se obává, že jmenování bývalého premiéra a někdejšího šéfa nyní vládnoucí Strany práce může ohrozit nezávislost centrální banky.

Uvádí se totiž, že současný předseda vlády Norska Jonas Gahr Støre má s generálním tajemníkem NATO těsné vztahy, a navíc norský premiér v minulosti zastával ministerské funkce ve vládě svého tehdejšího šéfa Jense Stoltenberga.

Zdroj: reuters.com