Dle vyjádření německého kancléře Olafa Scholzce během 25 let Německo nebude závislé na dodávkách plynu.

Za 25 let nebude hrát import plynu do Německa a Evropy takovou roli jako dnes, řekl kancléř Olaf Scholz. Připomněl, že Německo v roce 2021 přijalo rozhodnutí, že do roku 2045 bude země klimaticky neutrální.

„Za 25 let, což není tak dlouho, svět bude v takové situaci, kdy otázka dodávek plynu do Německa a Evropy bude mít úplně jinou roli než dnes, protože už to nebude hořlavé palivo, které by mělo pro naši zemi význam,“ oznámil kancléř na tiskové konferenci s polským kolegou Mateuszem Morawieskim.

Scholz také připomněl, že Německo je připraveno pokračovat v podpoře Ukrajiny ve věci prodloužení kontraktu o čerpání plynu do Evropy, kdy tato smlouva má vypršet v roce 2024.

Také doplnil, že Německo společně s USA vytvořily zprávu, ve které je zafixována podpora ze strany Berlína v energetické transformaci Ukrajiny.

„My sami si myslíme, že je to důležité, pomoci Ukrajině, aby se stala zemí, která bude velkým zdrojem obnovitelné energie,“ zmínil Scholz.

V srpnu, kdy byla u moci ještě Angela Merkelová, také ona sdělila, že „nejpozději za 25 let se plyn z Ruska do Evropy nebude exportovat vůbec nebo ve velmi omezeném množství“.

Zdroj: bloomberg.com