Bílý dům se neúspěšně pokusil domluvit telefonát mezi prezidentem Bidenem a faktickými vůdci Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, protože USA se snažily získat mezinárodní podporu pro Ukrajinu a omezit prudký nárůst cen ropy, uvedli představitelé Blízkého východu a USA. (Foto: Flickr)

Saúdský korunní princ Mohammed bin Salman a šejk Mohammed bin Zayed al Nahyan ze Spojených arabských emirátů v posledních týdnech odmítli žádosti USA o rozhovor s panem Bidenem, uvedli tito představitelé, protože saúdští a emirátští představitelé v posledních týdnech stále hlasitěji kritizují americkou politiku v Perském zálivu.

„Očekával se určitý telefonát, ale k němu nedošlo,“ řekl jeden z amerických představitelů o plánované diskusi mezi saúdským princem Mohammedem a panem Bidenem. „Byla to součást otočení kohoutku [saúdské ropy].“

Pan Biden skutečně hovořil s 86letým otcem prince Mohammeda, králem Salmánem, 9. února, kdy oba muži zopakovali dlouholeté partnerství svých zemí.

Ministerstvo zahraničních věcí Spojených arabských emirátů uvedlo, že telefonát mezi panem Bidenem a šejkem Mohammedem bude přeložen na jiný termín.

Saúdové dali najevo, že jejich vztahy s Washingtonem se za Bidenovy vlády zhoršily, a chtějí větší podporu pro svou intervenci v jemenské občanské válce, pomoc s vlastním civilním jaderným programem, protože íránský program postupuje kupředu, a právní imunitu pro prince Mohammeda v USA, uvedli saúdští představitelé. Korunní princ čelí v USA několika žalobám, mimo jiné kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího v roce 2018.

Zdroj: wsj.com