Ruský radioamatér Dmitrij Paškov zachytil vysílání z tajného objektu, který na oběžnou dráhu Země dopravila čínská znovu použitelná kosmická loď, která byla otestována v září. (Foto: r4uab.ru)

„Zahájil jsem pátrání po signálech z tohoto přístroje na všech možných frekvencích. A po sedmidenním úsilí mě můj systém automatického pátrání po signálech vydal při zpracování čtyř terabajtů dat zprávu o objevení dvou neidentifikovaných signálů z objektu, jež se nacházejí na dvou různých oběžných draháh,“ sdělil Dmitrij Sputniku.

Radioamatér dnes znovu sledoval objekt a zjistil vysílání dat na frekvenci 2280.000 MHz a šířce kanálu 4 000 kHz.

„Signál je dost stabilní, i když má občas přestávky. Z toho se dá učinit závěr, že objekt může mít stabilizační systém, což je vlastní pro družici. Další sledování to ukáže,“ řekl.

Doplňovací údaje zveřejnil Paškov na své stránce na internetu.

Je známo, že čínská loď byla vypuštěna 4. září z kosmodromu Ťiou-čchüan s pomocí nosné rakety Dlouhý pochod 2 F za účelem testování technologií opakovaného použití. Za dva dny úspěšně přistála.

Ředitel ruského Ústavu vesmírné politiky Ivan Moisejev Sputniku sdělil, že mohlo jít o analog amerického tajného vojenského raketoplánu X-37B. Po jeho letu Američané na oběžné dráze o minimální výšce 332 km a maximální 348 km objevili neidentifikovaný objekt, kterému přidělili číslo 46395 (2020-063G).