Východní pobřeží, stejně jako západní pobřeží USA, nikdy nebylo a nikdy nebude bezpečným útočištěm amerických ponorek. (Foto: Wikimedia)

Prohlásil to RIA Novosti bývalý náčelník hlavního štábu ruského námořnictva (1998- 2005), admirál Viktor Kravčenko.

Předtím, jak uvedl portál The Drive, admirál amerického námořnictva Andrew Lewis varoval, že východní pobřeží Ameriky již není bezpečným přístavem kvůli ruským ponorkám.

„Východní pobřeží USA, stejně jako západní pobřeží, nikdy nebylo a nikdy nebude útočištěm ponorek amerického námořnictva. I v 90. letech minulého století, kdy došlo ke katastrofickému nedostatku peněz na vývoj a plné fungování loďstva, naše jaderné ponorky vyplouvaly do oceánů pro nácvik bojových výcvikových úkolů a hlídkování,“ řekl Kravčenko.

Nyní se podle něj finanční situace celkově změnila: flotila dostává nejnovější jaderné ponorky vylepšených strategických projektů Jasen-M a Borej-A, objevily se nové rakety ráže Kalibr a blíží se dokončení testů hypersonických raket Zirkon a atomový dron Poseidon.

„Při nástupu nových lodí a zbraní se přirozeně významně zvýšila bojová síla ruské flotily, včetně ponorek. Ruští námořníci plní úkoly v různých částech světového oceánu, včetně Atlantiku a Tichomoří," uvedl admirál.

Lewis je velitelem druhé flotily amerického námořnictva, která byla obnovena v roce 2018 kvůli „nárůstu ruských podmořských operací v Atlantiku“. Ve svém prohlášení si stěžoval na neustálý nárůst aktivity ponorek ruského námořnictva v Atlantickém oceánu. Admirál zdůraznil, že počet ruských ponorek tam neustále roste, jsou schopny plout déle než dříve, a vlastní více smrtelných zbraní.

Zdroj: pz.cz, ria.ru