Ruská Národní federace ovoce a zeleniny navrhuje zakázat dovoz zmrazených hranolků do Ruska z USA a dalších zemí, které podporují protiruské sankce.

Podíl dovozu zmrazených hranolek do Ruska v roce 2017 činil 94 procent. Rusko v roce 2018 vybudovalo svou vlastní kapacitu potřebnou k výrobě dostatečného množství zmrazených hranolek. Ruské podniky v běžném roce budou moci vyrábět 110 tisíc tun, celková spotřeba ruského trhu byla 106 tisíc tun …

„Omezení dodávek dovážených zmrazených hranolek podle Národní federace ovoce a zeleniny bude podporovat nejen domácí zemědělské výrobce, zabývajících se výrobou hranolek, ale také přispěje k navýšení pracovních míst v nově zřízených zpracovatelských podnicích, jakož i zvýšení bezpečnosti a kvality pro koncového uživatele produktu, "píše se v dokumentu.

Zákaz se navrhuje použít v rámci budoucího zákona „o reopatřeních na nepřátelské akce Spojených států a nebo jiných cizích zemích.

Podobně před rokem uvalilo Rusko embargo na turecká rajčata a ještě před tím na polská jablka.

Tureckým zemědělcům narůstají škody, zralá rajčata hnijí na rostlinách a to všechno kvůli Putinově hněvu. „Bez ruského trhu  nepřežijeme,“ stěžuje si šéf sdružení obchodníků v tureckém přístavu Mersin, „dopady sankcí dosud nikdy nebyly tak vysoké. "

Embargo na dovoz jablek, které před třemi lety uložilo Rusko proti Polsku, mělo negativní dopad na zemědělce, stejně jako producenty ovoce a zeleniny. Před zavedením sankcí ze strany Ruské federace a počátkem konfliktu na Ukrajině v roce 2013 dosáhl vývoz jablek více než 1,2 milionu tun.