Moskva vyzývá mezinárodní společenství, aby přestalo zavírat oči před tím, jak ukrajinské bezpečnostní síly ničí obyvatelstvo Donbasu, uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová. (Foto: MoR)

Kontaktní skupina na Donbassu se 21. července dohodla na novém příměří. To bylo doplněno o opatření, která je má zajistit. Mezi nimi je zákaz palby jakéhokoli druhu palby, jakož i rozmístění těžkých zbraní v osadách a jejich okolí.

Zástupce ruského ministerstva zahraničí poznamenala, že Kyjev pokračuje v porušování příměří tím, že ostřeluje osady v Donbasu.

„Během minulého týdne se počet ostřelování ukrajinských ozbrojených sil, navzdory příměří, výrazně zvýšil, i když všichni očekávali opak. Je možné, že možným cílem destabilizace situace je pokus vyprovokovat odvetu milicí a znovu vyhlásit selhání příměří kvůli vině Doněcka a Luhanska,“ řekla.

Rozhořčeně uvedla, že  „ještě před vyhlášením celkového a neomezeného příměří v létě  nedošlo k tak masivnímu ostřelování a takovému ničení civilní infrastruktury“. 

„Ohledně ukrajinských ozbrojených sil bylo zjištěno použití útočných bezpilotních letounů k útokům na civilní osady. Jen 12. srpna byly lidovou milicí LLR sestřeleny dva takové aparáty," poukázala Zacharová na briefingu.

Rovněž připomněla, že školu č. 30 v Gorlovce pravidelně ostřelovaly ukrajinské bezpečnostní síly, kdy byla skutečnost ostřelování zaznamenána i ve zprávě OBSE z 9. srpna.

„Vyzýváme světovou komunitu, aby nezavírala oči před tím, co se děje, aby přestala omlouvat bezpečnostní složky, které úmyslně ničí obyvatelstvo Donbasu," dodala.

Zdroj: pz.cz, ria.ru