Vedoucí oddělení ruského ministerstva zahraničních věcí komentoval prohlášení bývalého ministra pro státní bezpečnost Gruzie o pokusech na lidech prováděných USA v gruzínské laboratoři.

Rusko neumožní Američanům provádět biologické experimenty na svých hranicích. Oznámil to v úterý ředitel odboru nešíření jaderných zbraní a zbraní ruského Ministerstva pro kontrolu zahraničních věcí Ruské federace Vladimir Jermakov.

Komentoval tak prohlášení bývalého gruzínského ministra bezpečnosti Igora Giorgadze, že Spojené státy prováděly v gruzínských laboratořích experimenty na lidech.

Uvedl, když komentoval práci odborníků z Pentagonu s biologickými materiály v Gruzii, že Spojené státy ve skutečnosti používaly sousedy jako „morčata".

„Okamžitě jsme začali klást otázky americkým kolegům, když jsme měli ještě přijatelné, uctivé vztahy …, že nepřipustíme, aby vaši vojenští biologové nepochopitelně cosi dělali u ruských hranic,“ uvedl Jermakov

„Co se děje v Gruzii, podle našeho hodnocení – je práce amerického vojenského oddělení na území Gruzie s biologickým materiálem, používání našeho souseda, našich gruzínské kolegů, partnerů, jako morčata,“ dodal.

Ermakov poznamenal, že „nemůžeme určit, co se tam děje". Podle něj „neexistuje přístup k nejcitlivějším prostorům ani pro gruzínské specialisty, materiál je z USA dodáván prostřednictvím diplomatické pošty".

Ruská strana opakovaně vyjádřovala obavy z aktivit Pentagonu „při umístění biomedicínských laboratoří v těsné blízkosti ruských hranic". V roce 2015 ministerstvo zahraničí v této souvislosti připomnělo takzvané „Centrum pro výzkum veřejného zdraví R. Lugara“ na okraji hlavního města Tbilisi, pod jehož střechou je pevně „předepsaný“ lékařský výzkum divize americké armády.

Moskva je přesvědčena, že se americké a gruzínské úřady se snaží skrýt pravý obsah a účel jednotky americké armády, která studuje zejména nebezpečné infekční nemoci. Gruzínská strana považuje obavy za zbytečně a prohlašuje, že laboratoř se zabývá výhradně vědeckým výzkumem. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Moskva bude hledat oficiální vysvětlení USA o činnostech laboratoře v Gruzii, kde se mohly provádět letální experimenty na lidech. 

Zdroj: ria.ru, pz.cz