Ruská jaderná elektrárna zahájila nouzové odstavení reaktoru po zjištění úniku páry, podle úředníků je úroveň radiace „normální“. (Foto: Wikimedia)

Ruská jaderná elektrárna v jižním městě Rostov na Donu zjistila únik páry a zahájila havarijní protokoly, informovala ve čtvrtek agentura RIA Novosti. V reakci na to byl údajně odstaven jeden blok elektrárny.

Zástupce havarijní služby ve svém prohlášení agentuře RIA Novosti sdělil, že „druhý blok Rostovské jaderné elektrárny byl odstaven a uveden do provozu z důvodu úniku páry“.

Podle zdroje nejsou v důsledku incidentu hlášeni žádní zranění, úroveň radiace je bezpečná a zbývající tři reaktory elektrárny pracují normálně. Bylo prý zahájeno vyšetřování.

Tisková služba elektrárny mezitím sdělila moskevskému deníku RBK, že v 00:54 hodin byl v technické místnosti energetického bloku číslo dvě zjištěn výkyv. Podle schválených protokolů byl výkon bloku snížen odpojením od sítě. Reaktorová elektrárna je v současné době v režimu ochlazování. Probíhají práce na tepelném mechanickém zařízení.

„Radiační pozadí v Rostovské jaderné elektrárně je na úrovni odpovídající normálnímu provozu reaktorů a nepřekračuje přirozeně se vyskytující hodnoty pozadí.“

Jiný zdroj agentuře Interfax sdělil, že k úniku došlo v důsledku mikrotrhliny na jednom z potrubí, kterým proudí tlaková pára.

„Jedná se o takzvaný sekundární okruh, zařízení pro výměnu tepla,“ citovala agentura RIA Novosti jednoho z představitelů elektrárny. „Přenáší čistou páru, ve které v zásadě není žádná radioaktivita.“

Zdroj: rt.com