Vlna nákazy novým kmenem koronaviru, omikron, by měla odeznít do 20. února, a pravděpodobně jde o poslední mutaci onemocnění covid-19. (Foto: Shutterstock)

V rozhovoru pro portál Newsbeast to prohlásil Demosthenes Sariyannis, profesor na Aristotelově univerzitě v Soluni.

Vědec známý v Řecku se odkazoval na matematický model pro vývoj další „bouřlivé“ vlny pandemie. Posledních pět dní v Řecku každý den zaznamenávají nové rekordní případy nákazy koronavirem – v pátek to bylo 40,5 tisíce případů a kmen omikron začal převládat v zemi.

Podle Sariyannise bude tento vzestupný trend pokračovat až do 20.-22. ledna, přičemž průměrná týdenní úroveň dosáhne 66 tisíc nakažených.

V praxi to znamená, že se mohou objevit dny, kdy bude 80 tisíc nebo dokonce 100 tisíc případů koronaviru denně. Kromě toho se Sariyannis domnívá, že výpočet průměrné týdenní úrovně je přesnější než metoda denní.

„Takže 20. února, měsíc po vrcholu „omikronové“ vlny, skončí její pokles. Průměrný týdenní počet infekcí bude 3500-4000. Pak už bude konec omikronu a opravdu velká část naší společnosti bude mít imunitu,“ řekl Sariyannis.

Podle jeho slov to navíc bude možná i poslední „výkřik“ koronaviru.

„A i pokud je omikron posledním skokem koronaviru, který pozorujeme, což je velmi pravděpodobné, v žádném případě by neměla převládnout logika samolibosti, že všichni snadno onemocníme a skončíme s ním,“ dodal vědec.

Zdroj: see.news