Místopředseda vlády, bulharský ministr obrany Krasimir Karakačanov uvedl, že miliarda levů (přibližně půl miliardy eur) vyčleněná na integraci romské populace do společnosti nepřinesla žádné výsledky. Informuje o tom portál SEGA. (Foto: BBC)

„Bulharsko má několik dokumentů, podle kterých by údajně mělo provádět státní politiku. Je to Národní strategie Bulharské republiky pro integraci Romů v období 2012-2020 a Národní akční plán pro její realizaci v období 2015–2020. Pokud si je člověk pečlivě přečte, jejich účelem není ani tak integrovat romskou populaci do větší části obyvatel země a vštípit jim obvyklé dovednosti v oblasti vzdělávání, pracovních dovedností atd., ale hlavně udělat bulharskou společnost schopnou tolerovat to, co ve skutečnosti dělají naši spoluobčané, kteří jsou romského původu,“ prohlásil Karakačanov.

Podle slov politika bylo cílem všech programů zaměřených na integraci pouhé využití získaných prostředků.

„Výsledky těchto programů jsou zřejmé a to ukazuje, že ve skutečnosti se neudělalo nic zvláštního,“ podotkl místopředseda vlády.

„K dnešnímu dni to, co jsme byli schopni shromáždit, je asi jedna miliarda levů (asi půl miliardy eur – red.), ale výsledek je nula levů,“ uzavřel Karakačanov.

Podle údajů Národního statistického institutu Bulharska, při sčítání lidu v roce 2011, 6 611 513 lidí deklarovalo svou etnickou příslušnost, z nichž 320 761 se označilo za Romy. Podle  údajů z 31. prosince 2017 měla země 7 050 034 obyvatel.