Zakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates se v diskuse na Twitteru podělil o své názory na různé aspekty pandemie koronaviru, její původ a co by se mohlo stát poté, co varianta omikron dosáhne vrcholu. (Foto: Flickr)

Běhen přímého přenosu s Devi Sridharovou, ředitelkou Global Health Governance a profesorkou na lékařské fakultě university University of Edinburgh ve Skotsku, Gates předpověděl, že počet nakažených koronavirem ve světě klesne poté, co vlna omikronu odezní.

Podle miliardáře poskytne omikronový kmen mnoha lidem imunitu alespoň na rok.

„Možná se budeme muset nechat očkovat proti koronaviru každý rok nějakou dobu,“ dodal Gates.

Připustil, že omikronová vlna povede k tomu, že zdravotní systémy v různých zemích budou mít potíže a většina závažných případů bude u neočkovaných lidí.

Ale po odeznění výskytu bude mnohem méně nových případů, „takže se s koronavirem bude zacházet spíše jako se sezónní chřipkou“.

Vakcíny, napsal Gates na svém Twitteru, zabraňují vážným případům respiračních onemocnění a úmrtí, ale stále „umožňují průlomové infekce“.

Zdůraznil důležitost vývoje vakcín, které „zabraňují opětovné infekci a trvají mnoho let“.

Na otázku, jaká je pravděpodobnost, že by se po omikronu mohla rýsovat nakažlivější varianta covidu-19, to filantrop nepovažoval za pravděpodobné.

„Výskyt nakažlivějšího kmene je nepravděpodobný, ale během pandemie jsme zažili mnoho překvapení,“ uvedl na Twitteru.

Americký multimiliardář se také zabýval některými aspekty pandemie covidu-19, které vyvolaly spekulace a konspirační teorie.

Když byl dotázán na konspirační teorii, která tvrdila, že podnikatel přišel s koronavirem, aby ovládl světovou populaci očkováním, Gates, který má miliony na výzkum infekčních nemocí, včetně vývoje očkování a jeho získávání, napsal, že on sám byl „vystaven mnoha dezinformacím“.

Zdroj: cnbc.com