Po zklamání přinášejícím oznámení o výdělcích, které vymazalo asi 120 miliard $ z bohatství akcionářů, byl Facebook, jeho generální ředitel a finanční ředitel žalováni akcionářem, čímž se otvírají stavidla pro příval dalších naštvaných tržních hráčů stižených ztrátami z celého světa, co se k žalobě přidávají.

„V důsledku nepatřičných činů a nedbalostí a drtivého propadu tržní hodnoty běžných akcií této Společnosti utrpěl Žalobce a další členové této třídy hromadných žalobců značné ztráty a škody.“

Kdopak to mohl čekat?

Obrázek – Největší jednodenní propad na akciovém trhu.

Tato žaloba podaná akcionářem Jamesem Kacourisem u federálního soudu v Manhattanu obviňuje Facebook, Zuckerberga a finančního ředitele Davida Wehnera, že pronášeli zavádějící prohlášení nebo pochybili zadržováním informací o zpomalujících se tocích příjmů, hroutící se provozní ziskové marži a o úprku aktivních uživatelů.

Kacouris prohlásil, že když ve středu vyplula „pravda“ o této společnosti sídlící v kalifornském Menlo Park na povrch, tak byl trh šokován. Řekl, že prudkost toho 19 procentního propadu akcií Facebooku, co přišel den poté, je důsledkem porušení federálního zákona o cenných papírech ze strany žalovaných.

„Jednotliví obžalovaní měli moc a pravomoci, aby kontrolovali podání finančních výkazů Facebooku, tisková prohlášení a další komunikaci s trhem. Jednotliví obžalovaní dostali kopie podávaných výkazů společnosti a tiskových prohlášení, o nichž se dalo soudit, že jsou zavádějící už před jejich podáním nebo krátce po něm a měli možnost a příležitost zabránit jejich vydání nebo zařídit, aby byla správná.

Jednotliví Obžalovaní vzhledem ke svému postavení ve Společnosti a jejich přístupu k informačním materiálům, které měli k dispozici oni, nikoliv však veřejnost, tedy věděli, že zde uvedená nepříjemná fakta nebyla zveřejněna a byla naopak před veřejností zatajována a že to pozitivní předvádění, k němuž docházelo, bylo hrubým falšováním a bylo silně zavádějící. Jednotliví obžalovaní jsou tudíž odpovědní za falešné výkazy a nedbalosti zde předložené.“

Panu Kacourisovi by se nejspíš líbilo, kdyby Zuck ty nezveřejněné informační materiály vyzradil nejdříve jemu, aby se mohl zbavit držby akcií Facebooku a vyhnul se tak ztrátám v důsledku náhlého zjevení reality, která udeřila jak blesk z příslovečného jasného nebe.

Jak uvádí Reuters, akcionáři ve Spojených státech často po neočekávaných propadech cen akcií žalují společnosti zvláště, když je ta ztráta bohatství ohromná. Takové žaloby mají povahu hromadných žalob o nespecifikované škody. Mluvčí Facebooku to odmítla komentovat.

Celé podání žaloby, k níž se akcionáři mohou připojit, je níže…

Kacouris vs Facebook by Zerohedge on Scribd