V historii sledování původu epidemie jednaly Spojené státy nečestně. V roce 1918 vypukla epidemie ve Spojených státech, která se rozšířila v Evropě a dokonce po celém světě. (Foto: Flickr)

Avšak byla pojmenována „španělská chřipka“, takže hanba padla na Španělsko.

Americký historik John Barry strávil mnoho času studiem této více než 100 let staré historie, a napsal knihu s názvem „Velká chřipka: Epos smrtícího moru“. V této knize Barry poukazuje na to, že v březnu 1918 náhle vypukla chřipka ve vojenském táboře ve státě Kansas.

„Nultý pacient” byl kuchař americké armády. Během tří týdnů bylo nakaženo přes 1.100 lidí a zemřelo 38 lidí. Pak se chřipka rychle rozšířila po Spojených státech, Evropském kontinentu a dokonce až na Dálný východ s mobilizací vojáků a vojenských materiálů.

Nejnovější výzkum ukazuje, že v letech 1918 až 1919 na tuto nemoc zemřelo asi 50-100 milionů lidí.

Kniha „Velká chřipka: Epos smrtícího moru“

V té době, během první světové války, si Spojené státy, Velká Británie a Francie udržovaly blokádový postoj k epidemii, aby stabilizovaly vojáky v armádě. Zatímco Španělsko jako neutrální země ve válce nezavedla žádnou kontrolu zpravodajství a prováděla pečlivé reportáže o epidemii.

Spojené státy, Velká Británie a Francie manipulovaly mezinárodní mínění a rychle pojmenovaly tuto epidemii jako „španělskou chřipku“. Ačkoli Španělsko protestovalo proti tomuto označení, nebyl na to brán ohled, kvůli jeho slabé národní moci a síle mezinárodního hlasu.

Historie si nevhodně zavtipkovala s celým světem. Po 100 letech WHO zveřejnila návod na pojmenovávání nových onemocnění, který navrhuje, aby nebyla onemocnění pojmenovávána jménem země, aby se předešlo urážení kultur, zemí, společností, oblastí nebo etnických skupin. Z tohoto důvodu zvláště nelze pojmenovávat onemocnění jménem země.

Vojenská nemocnice v americkém státě Colorado v roce 1918.

Ačkoli tato epidemie vypukla před 100 lety ve Spojených státech, byla pojmenována jako „španělská chřipka“.