Jevgenij Satanovskij a Jakov Kedmi načrtli perspektivy případné války USA vůči Íránu. Podle Satanovského američtí vojenští odborníci velmi dobře chápou, jaké problémy by jim v případě války s Íránem hrozily, tlachání amerických politických jestřábů má za cíl chlácholit a ovlivňovat veřejné mínění v americké společnosti. (Foto: Youtube)

V případě války s Íránem podle Satanovského by Američany čekalo mimo jiné množství problémů i v Latinské Americe. Tajné služby USA, Británie, Ruska, Číny i latinskoamerických států dobře vědí, že Írán v Latinské Americe financuje několik protiamerických skupin, které by se okamžitě zaktivizovaly. Kromě toho v Kolumbii, Peru či Ekvádoru existují ještě dnes v pralesích guerillové skupiny, které získávají peníze z drog a od Íránců. V případě války Američanů proti Íránu by se tak mohla destabilizovat i Latinská Amerika a to není právě to, po čem Američané touží. Kuba, Nicaragua či Venezuela leží Američanům v žaludku a určitě si nepřejí, aby se odpor vůči Američanům v Latinské Americe zvyšoval.

Podle Satanovského kvůli útoku jemenských Húsíů, kteří útočili na saúdské ropné zařízení pomocí dronů pravděpodobně přímý konflikt Američanů s Íránem nehrozí, existuje však stále poměrně malá možnost, že Američané zcela ztratí rozum a do konfliktu proti Íránu kvůli Húsíům vstoupí.

Satanovskij několikrát zdůraznil, že vojenští odborníci velmi dobře chápou bezperspektívnost podobného konfliktu a dobře vědí o možnostech Íránu uštědřit americkým silám v oblasti Perského zálivu tvrdý odvetný úder. Navíc Američané dnes nemají peníze na rozdávání a na větší a dlouhodobější kampaň vůči Íránu prostě nemají peníze. Kromě toho se jim nedaří v Sýrii, Iráku a ani v Afghánistánu, kde si včera Taliban připsal dalšího mrtvého amerického vojáka (Zelený Baret).

Informace o smrti amerického Zeleného Bareta, seržanta I.třídy Jeremy W. Griffina potvrdil Pentagon, Griffina Talibanci zlikvidovali během operace v provincii Wardak. Kromě toho včera při bombovém výbuchu v Kábulu zahynulo 50 lidí, mezi nimi několik vládních proamerické afghánských vojáků. Bomba vybuchla nedaleko americké ambasády v Afghánistánu, bombové útoky jsou stále blíže u americké ambasádě, což amerických diplomatů znervózňuje.

O velkých amerických problémech v případě útoku proti Íránu mluvil i izraelský politolog a bezpečnostní analytik Jakov Kedmi. Podle něj by měl konflikt s Íránem velmi tragický dopad na USA a Saúdskou Arábii. Saúdové nedokážou porazit poměrně primitivně vyzbrojené Húsíe, tím by v případě války Irán zcela rozvázal ruce, takže Saúdy by čekalo velmi nepříjemné období a řadu problémů.

Odpovědnost za to, jak se bude situace vyvíjet leží zejména na Američanech a případně státech NATO, které se Američané budou snažit do konfliktu vůči Íránu vtáhnout. Ve srovnání s předchozími americkými kampaněmi v Iráku či Afghánistánu však dnes státy NATO nevykazují velkou chuť za zájmy Američanů bojovat (kromě Poláků).

Jakov Kedmi kromě toho upozornil na skutečnost, že v případě konfliktu by Američané mohli odepsat své dvě hlavní základny v Kataru a Spojených arabských emirátech, protože tyto základny se nacházejí v dostřelu íránských raket. To že dron Húsíů dokázali vážně poškodit saúdské rafinérie je důkazem, že americká PVO, kterou má k dispozici Saúdská Arábie nesplňuje potřebné moderní bojové kritéria. A i když Američané mají určitě modernější verzi PVO na ochranu vlastních základen, podle Kedmiho to nemusí stačit. Mnozí odborníci otevřeně říkají, že americká PVO vážně zaostává nejen za ruskou moderní S-400, takže íránské rakety ji mohou poměrně snadno překonat.

Kedmi rovněž uvedl, že Saúdi a saúdská společnost nejsou připraveni vést válku. Saúdské letectvo dokáže operovat pouze v případě, pokud neexistuje nepřátelská PVO nebo letectvo, Saúdská piloti vrtulníků odmítají bojové lety, protože se bojí mobilních přenosných sovětských odpalovacích zařízení (Igla), kterými Húsíové dokáží sestřelovat vrtulníky, Saúdská vojáci v konfliktu proti Húsíům nebojují. Saúdi raději najímají cizí žoldáky, jejichž do boje proti Húsíům posílají. Ti se však v bojích proti jemenským Húsíům nemohou pochlubit většími úspěchy. Húsíové podporovaní Íránem jsou pro Saúdů stále větším bezpečnostním problémům.

Saúdi se na vlastní kůži přesvědčili, že kdo seje vítr, sklízí bouři.