Emeritní papež Benedikt XVI., přední teolog 20. století a první papež, který odstoupil z úřadu po téměř 600 letech, zemřel ve věku 95 let, oznámil Vatikán. (Foto: Flickr)

Jeho úmrtí bylo oznámeno v Římě 31. prosince.

„Se zármutkem vám oznamuji, že emeritní papež Benedikt XVI. zemřel dnes v 9:34 v klášteře Mater Ecclesiae ve Vatikánu,“ uvedl ředitel vatikánské tiskové kanceláře Matteo Bruni.

Další informace budou poskytnuty co nejdříve.“

Rodným jménem Joseph Aloisius Ratzinger byl zvolen papežem v dubnu 2005 a přijal jméno Benedikt XVI. po desetiletích služby katolické církvi jako teolog, prefekt Kongregace pro nauku víry, kardinál a jeden z nejbližších spolupracovníků svatého Jana Pavla II, kterého ve funkci papeže vystřídal.

Pětaosmdesátiletý Benedikt 11. února 2013 šokoval svět latinsky psaným oznámením o svém odchodu do důchodu, čímž se stal prvním papežem po 600 letech. Jako důvod uvedl svůj pokročilý věk a nedostatek sil, které jsou pro výkon jeho úřadu nevhodné.

Benediktův pontifikát, všeobecně uznávaný jako jeden z nejlepších teologů katolické církve, se vyznačoval hlubokým pochopením výzev, kterým církev čelí tváří v tvář rostoucí ideologické agresi, v neposlední řadě ze strany stále sekulárnějšího západního smýšlení, a to jak uvnitř církve, tak mimo ni. V homilii těsně před konkláve v roce 2005, které ho zvolilo papežem, slavně varoval před „diktaturou relativismu“.

Zdroj: catholicnewsagency.com