Americký ministr zahraničí Antony Blinken 2. května místního času v rozhovoru pro americké médium útočil na Čínu, že je „stále agresivnější“ v zámoří, aby se stala „dominantní zemí na světě“. (Foto: Flickr)

Tento argument, který komentuje ostatní ze svého aspektu, ale úmyslně zdůrazňuje takzvanou „čínskou hrozbu“, aby oddělil Čínu od světa a sloužil americké volební politice.

Čína je stále agresivnější, dokáže poškodit světový řád, uvedl Blinken

Zdá se, že podle názoru některých Američanů je ostatní země, která chrání své oprávněná rozvojová práva a zájmy, „agresivní“, a Spojené státy všude provádějí „výhrůžnou diplomacii“, což je racionální. Tyto „dvojité standardy“, které jsou známé v mezinárodním společenství, ukazují silnou americkou hegemonii. Ironické je to, že Blinken v rozhovoru uvedl, že cílem Spojených států není omezit nebo potlačit Čínu, ale je chránit pravidla mezinárodního řádu, která Čína provokuje. Asi jen Spojené státy mohou tak zřejmě podporovat „americká pravidla“.

Ale Spojené státy nemohou definovat svět. Tajně nahrazují „mezinárodní pravidla“ „americkými pravidly“, aby udělaly svůj intervencionismus „spravedlivým“, což už dávno není pro mezinárodní společenství žádné tajmství. Spojené státy po desítky let skutečně vysvětlovaly „americká pravidla“, tj. dosahovaly svého strategického cíle prostřednictvím agresivní „výhrůžné diplomacie“, včetně násilných hrozeb, politické izolace, ekonomických sankcí, technické blokády a dalších.

Např., jak Obamova strategie „Návrat do asijsko-pacifické oblasti“, tak Trumpova vláda, která definovala Čínu za svého „strategického konkurenta“, i Bidenova politika vůči Číně „konkurence, spolupráce, a konfrontace“, strategický záměr USA, které tlačí a brání Číně, je dobře znám.

Spojené státy vyhrožují také mezinárodním organizacím. V důsledku pokračujících obstrukcí Spojených států byl Odvolací orgán WTO v prosinci 2019 paralyzován kvůli nedostatku soudců, což vážně zasáhlo mnohostranný obchodní systém. Poté, co se Bidenova vláda dostala k moci, se postoj zatím příliš nezměnil. Na pravidelném zasedání mechanismu WTO pro řešení sporů, které se konalo na konci dubna, zástupce USA opět zamítl žádost o zahájení procesu výběru soudce Odvolacího orgánu.

I když spojenci Spojených států vidí prapor „Amerika je zpět“, ve skutečnosti nedostávají rovnost, ale všechny druhy nátlaku a ztěžování.

Podle nedávné zprávy tiskové agentury ITAR-Tass bude Blinken tento týden během zasedání ministrů zahraničí G7 v Londýně požadovat, aby Německo zastavilo projekt výstavby plynovodu „Nord Stream-2“. Dánské noviny „Politiken“ nedávno oznámily, že americké velvyslanectví v Dánsku je požádalo o vysvětlení, zda používají elektronická zařízení od pěti čínských společností, včetně společností Huawei a ZTE. Pokud odmítnou poskytnout příslušné informace nebo používají vybavení výše uvedených podniků, velvyslanectví USA přestane odebírat tyto noviny.

Bez ohledu na sílu mají suverénní země rovné postavení v mezinárodním právu, nikdo není ochoten přijmout nátlak. Německá kancléřka Angela Merkelová nedávno na tiskové konferenci video-summitu vedoucích představitelů EU jasně uvedla, že Evropa by měla mít nezávislou politiku vůči Číně. Dánský „Politiken“ nedávno také uvedl, že neodpoví na americkou žádost. Americká výhružná diplomacie je stroze odmítána.

Lidé již dlouho jasně vidí, kdo je agresivní a snaží se ovládnout svět; rozvoj Číny spočívá v tom, že umožňuje čínským lidem mít dobrý život a nemá v úmyslu být „největší na světě“, což dosáhlo rozsáhlého uznání mezinárodního společenství. Ti američtí politici, kteří se oddávají „výhružné diplomacii“, ve skutečnosti uvedli Spojené státy na cestu „hegemonické země, která musí upadnout“.

Zdroj: cri.cn