Vladimir Putin se zúčastnil summitu G20, kterému letos předsedá Saúdská Arábie. Vzhledem k omezením souvisejícím s koronavirem byla akce organizována ve video formátu. (Foto: Youtube)

Ruský prezident ve svém projevu zdůraznil, že lidstvo v roce 2020 čelilo problémům nebývalého rozsahu.

„Epidemie koronaviru, globální lockdown a zmrazení ekonomické aktivity spustily systémovou ekonomickou krizi, kterou moderní svět pravděpodobně neznal od Velké hospodářské krize. Růst národních ekonomik byl vážně narušen. Pandemie si již vyžádala desítky, stovky tisíc životů a miliony lidí přišly o svá pracovní místa, příjem.“

Putin označil masovou dlouhodobou nezaměstnanost s následným nárůstem chudoby za hlavní riziko a poukázal na roli skupiny G20, jejímž úkolem je tomu zabránit.

Uvedl, že skupina G20 zahájila řadu iniciativ zaměřených na řešení ekonomických rizik a obnovení podnikatelské činnosti.

Přístupnost vakcíny proti koronaviru

V souvislosti s bojem proti koronaviru Putin zdůraznil, že vakcína proti němu by měla být dostupná pro všechny.

„Rusko podporuje návrh klíčového rozhodnutí tohoto summitu, jehož cílem je zpřístupnit účinné a bezpečné vakcíny všem. Prostředky k imunizaci musí být samozřejmě všeobecným společenským vlastnictvím. A naše země Rusko je samozřejmě připraveno poskytnout vakcíny vyvinuté našimi vědci těm, kteří je potřebují.“

Informoval také vedení skupiny G20 o ruských vakcínách, z nichž dvě již byly vyvinuty a třetí je na cestě.

Ruský prezident ve svém projevu rovněž vyzval své kolegy, aby odmítli protekcionismus a jednostranné sankce.

„Celkově bychom v rámci ‚dvacítky‘ měli pokračovat v hledání společných přístupů k reformě Světové obchodní organizace v souladu s moderními výzvami.

Bez stabilního a efektivního mnohostranného obchodního systému založeného na univerzálních normách a principech nelze tento úkol vyřešit a alternativa ke Světové obchodní organizaci dnes není.“

Na závěr ruský prezident vyzval k nalezení způsobů, jak využít současné krize ke změně trajektorie globálního vývoje, zachování příznivého životního prostředí, zajištění rovných podmínek pro všechny země a národy a posílení mechanismů pro mnohostrannou spolupráci.