Michael Caputo, úředník pro veřejné záležitosti amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb, obvinil vládní vědce z podkopávání boje proti koronaviru, aby vyhrál Joe Biden. (Foto: Pixabay)

Podle deníku The New York Times úředník také vyzval příznivce Donalda Trumpa, aby se vyzbrojili, aby byli připraveni na nárůst násilí po prezidentských volbách.

Trumpova asistent pro zdravotní otázky Michael Caputo učinil „výstřední“ prohlášení. Podle The New York Times obvinil profesionální vládní vědce ze spiknutí proti americkému prezidentovi a vyzval stoupence úřadujícího šéfa Bílého domu, aby se vyzbrojili před listopadovými volbami.

Jak publikace vysvětluje, Caputo je asistentem public relations vedoucího amerického ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb. V nedávném videu zveřejněném na Facebooku úředník obvinil Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ze skrytí „skupiny odporu“ určené k diskreditaci Trumpa, i když taková opozice vede ke zvýšení počtu obětí na COVID-19.

Podle Caputa zaměstnanci CDC „vypadnou z tepláků jen proto, aby se setkali v kavárně“, kde plánují „útoky na Donalda Trumpa“. „Mezi vědci pracujícími pro naši vládu jsou ti, kteří nechtějí, aby se Amerika zlepšovala, dokud se prezidentem nestane Joe Biden,“ uvedl úředník.

„Nechat lidi umírat, aby mohli změnit prezidenta, je vážný hřích," řekl Caputo. Dodal, že všichni, kdo se podílejí na tomto spiknutí, „půjdou do pekla“.

Caputo také vyzval stoupence Trumpa, aby se připravili na ozbrojené povstání. Podle jeho prognóz úřadující prezident zvítězí, ale demokratický kandidát Joe Biden odmítne uznat platnými výsledky voleb.

„Když se Donald Trump při inauguraci odmítne odejít, začne se střílet," varoval Caputo své následovníky. „Pokud vlastníte zbraň, kupte si náboje, dámy a pánové, protože je obtížné získat.“

Podle publikace byl celkový tón Caputova poselství „hluboce zlověstný“. Řekl, že „militantní jednotky trénují po celé zemi“, aby umožnily ozbrojené odmítnutí Trumpova druhého funkčního období. „Chápete, že mě budou muset zabít, a bohužel si myslím, že přesně o to jde," předpokládal úředník.

Do určité míry byly Caputovy komentáře pouze zesílenou verzí prezidentových vlastních prohlášení, poukázal deník. Oba označují vládní vědce a zdravotnické pracovníky za „neloajální“, zpochybňují spravedlivý výsledek nadcházejících voleb a naznačují, že levicové skupiny se spiknou s cílem vyvolat násilí ve Spojených státech.

Útoky Caputa však byly výraznější a pocházely od jednoho z úředníků, kteří byli nejvíce zodpovědní za tvorbu pokrytí situace s koronaviry. Koordinuje zasílání zpráv v instituci, které má 80 tisíc zaměstnanců a je středem boje proti pandemii, a dohlíží také na Úřad pro kontrolu potravin a léčiv, CDC a National Institutes of Health, uvedl The New York Times.

Zdroj: pz.cznytimes.com