Nová premiérka Alberty Danielle Smithová říká, že ti, kteří se rozhodli nenechat se očkovat vakcínou COVID-19, jsou „nejvíce diskriminovanou skupinou“, kterou za svůj život viděla. (Foto: Flickr)

„Komunita, která v posledním roce čelila největšímu omezení svých svobod, byli ti, kteří se rozhodli nenechat se očkovat,“ řekla Smithová na své první tiskové konferenci ve funkci premiérky 11. října.

„Myslím, že jsem za svůj život nezažila situaci, kdy by byl člověk vyhozen ze zaměstnání, nesměl se dívat na své děti, jak hrají hokej, nesměl navštívit svého blízkého v léčebně pro dlouhodobě nemocné nebo v nemocnici, nesměl nastoupit do letadla, aby se buď vydal na druhý konec země za rodinou, nebo dokonce cestoval přes hranice.“

„Byli tou nejvíce diskriminovanou skupinou, které jsem kdy v životě byl svědkem.“

Smithová pronesla tento výrok krátce poté, co v Edmontonu složila přísahu jako premiérka.

Během volebního klání o post lídra slíbila Smithová, že přinese zásadní změny do albertského zdravotnictví a posílí zákony, aby se zabránilo „diskriminaci“ na základě lékařských rozhodnutí.

„Zejména v posledním roce to bylo mimořádné období a chci, aby lidé věděli, že to považuji za nepřijatelné,“ řekla novinářům. „Nebudeme vytvářet segregovanou společnost na základě lékařského rozhodnutí.“

Podobně jako v jiných provinciích zavedla Alberta během pandemie systém očkovacích pasů a uzavřela podniky a místa konání bohoslužeb.

Smithová také uvedla, že nebude žádat o radu hlavní lékařku zdravotnictví Dr. Deenu Hinshawovou a místo toho vytvoří nový tým poradců pro veřejné zdraví.

Na dotaz ohledně dalších podrobností včetně toho, zda Hinshawovou propustí, mluvčí premiérky uvedl, že podrobnosti zatím nebyly stanoveny, a zopakoval, že Smithová bude usilovat o vytvoření nového týmu poradců pro veřejné zdraví.

Zdroj: theepochtimes.com