Mezinárodní vyšetřovací skupina vyšetřující okolnosti pádu Boeingu na východě Ukrajiny konstatovala,

že protiletadlový systém Buk, kterým bylo pravděpodobně sestřeleno malajsijské letadlo, patřil 53. protiletadlové raketové brigádě ruských ozbrojených sil, oznámil ředitel Úřadu vyšetřování státní policie Nizozemska Wilbert Paulissen.

„Tým vyšetřovatelů prozkoumal všechna dostupná zobrazení a zjistil, že protiletecký systém Buk má řadu unikátních parametrů, díky kterým bylo možné získat otisky prstů. Po intenzivním porovnávacím výzkumu několika Buků bylo zjištěno, že protiletecký systém, z kterého byl sestřelen Boeing, pocházel z 53. protiletecké brigády z Kursku, Ruská federace," prohlásil zástupce Nizozemí na prezentaci předběžných výsledků druhého vyšetřování pádu letadla na východě Ukrajiny.

Dopravní Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines, který směřoval z Amsterodamu do Kuala-Lumpuru (let MH17) se zřítil 17. července roku 2014 v Doněcké oblasti. Všech 298 lidí na jeho palubě zahynulo.

Kyjev obvinil z katastrofy doněcké domobrance, kteří ale prohlásili, že nedisponují prostředky, jež by umožnily sestřelit letoun v takové výšce. V zprávě mezinárodního týmu vyšetřovatelů se praví, že protiletecký systém Buk, který sestřelil Boeing, byl, prý, dopraven z Ruska a pak vrácen zpátky.

Moskva učinila prohlášení o předpojatosti vyšetřování, jehož závěry se zakládají pouze na datech získaných od Ukrajiny. Experimenty koncernu Almaz-Antej, předního podniku na výrobu protileteckých systémů, včetně Buků, rovněž potvrzují, že Boeing byl sestřelen z území kontrolovaného ukrajinskou armádou.