Amersfoort se chtěl stát jedním z nizozemských chytrých měst, ale program Amersfoort Smart City skončil. Představte si chytré sloupy veřejného osvětlení, sledování wifi a předvídání chování pomocí algoritmů. (Foto: Flickr / ilustrační)

Obec Amersfoort chtěla vytvořit „živou laboratoř“, kde by mohla experimentovat s technologiemi, ovšem za předpokladu, že se každý nestane pokusným králíkem.

Ne příliš zachycený

Amersfoort nakonec projekt zrušil. Ukázalo se, že náklady jsou příliš vysoké a rizika příliš velká. Bývalý vedoucí projektu Smart City na magistrátu v rozhovoru pro De Stadsbron říká, že „si myslím, že se to jinde v zemi příliš neujalo“.

Sledování přes Wifi se opakovaně setkalo s obavami o ochranu soukromí. V Enschede byl dříve nasazen wifitracking, za který obec dostala pokutu ve výši statisíců eur.

Závažné porušení

V centru města Enschede byli kolemjdoucí sčítáni pomocí senzorů. Tyto sčítání byly podle obce provedeny „anonymně“. Přesto Úřad pro ochranu osobních údajů uložil obci pokutu ve výši 600 000 eur. Podle Úřadu nebylo soukromí občanů řádně chráněno, protože mohli být sledováni, aniž by to bylo nutné.

Používání sledování přes wifi je samo o sobě závažným porušením zákona o ochraně osobních údajů, uvedl Úřad.

Ještě mnohem horší

Již dříve se Apeldoorn proměnil v první nizozemské Smart City.

Investigativní novinář Joshua Philipp nedávno upozornil na projekty Smart City, které byly zahájeny v Nizozemsku. Zkoumal zapojení Světového ekonomického fóra do tohoto projektu, který se neomezuje pouze na Nizozemsko.

„Je to mnohem horší, dělají to po celém světě,“ řekl Philipp.

Zdroj: ninefornews.nl