Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan zamítl návrh Spojených států na zprostředkování příměří v severní Sýrii s tím, že Ankara tak nikdy neučiní, píše agentura AFP. Erdogan dále řekl, že se sankcí ze strany Spojených států neobává. (Foto: PoR)

"Říkají nám, abychom vyhlásili příměří. Nikdy nemůžeme prohlásit příměří," řekl Erdogan novinářům na palubě letadla cestou z návštěvy Ázerbájdžánu.

Prezidentova slova zveřejnil v noci na středu turecký deník Hürriyet. Turecký lídr zároveň řekl, že Ankara ze sankcí strach nemá a v operaci pramen míru proti Kurdům bude pokračovat.

"Náš cíl je jasný a možných sankcí se nebojíme. Jednotky sebeobrany (v Sýrii) své pozice ztrácejí velmi rychle. Naším úkolem je zatlačit teroristů do vzdálenosti 32 km od naší hranice (do Sýrie)."

Ve středu vycestuje do Ankary americký viceprezident Mike Pence a ministr zahraničí USA Mike Pompeo, aby přiměly Turecko zastavit ofenzívu proti syrským kurdským bojovníkům, uvedl v úterý prezident USA Donald Trump. 

Kancelář viceprezidenta USA vydala zvláštní prohlášení, v němž dodala, že "vyjádří závazek Spojených států dosáhnout okamžité příměří a podmínky pro vyjednání urovnání".

"Příměří nelze vyhlásit," dokud Turecko nevyčistí svou hranici od "teroristické organizace", reagoval cestou z Ázerbájdžánu Erdogan s odkazem na kurdské síly. 

Vstup armády syrského prezidenta Bašára Asada do města Manbidž nepovažuje za "negativní" vývoj pro svou zemi.

"Vstup režimu do Manbidžu není pro mě velmi, velmi negativním (vývojem). Proč? Protože je to jejich vlastní země," dodal s tím, že pro Turecko je důležité odstranění kurdských militantů.

Syrská armáda převzala v úterý kontrolu nad strategicky důležitým městem Manbidž na základě dohody, kterou syrští Kurdové uzavřeli s Asadovou vládou poté, jak se jejich bývalí američtí spojenci stáhli z oblasti, aby nestály v cestě turecké invazi.

Aktualizace: Erdogan uvedl, že bude mluvit pouze s Trumpem, pokud přijede, nikoliv s jeho zástupci.