Pocházejí ze vzdálenosti 3 miliardy světelných let a jejich původ je prozatím neznámý. Největší čínský teleskop a zároveň i největší teleskop na světě FAST, zachytil signály nazvané FRB (Fast Radio Bursts), což jsou malé impulsy rádiových vln pocházejících z vesmíru. (Foto: Youtube)

Projekt FAST za 180 milionů dolarů má na kontě řadu nových objevů. Radioteleskop o rozměru třiceti fotbalových hřišť dostal přezdívku Boží oko.

FAST je největší radioteleskop na světě, který dosahuje šířku 500 metrů a tak snadno schová i známou hvězdárnu Arecibo v Portoriku. Nachází se v obrovském krasovém pohoří na jihozápadě Číny v provincii Guizhou.

Teleskop se v současnosti využívá pro studování vzniku a původu vesmíru. Za jeho krátké působení se mu podařilo zachytit několik důležitých signálů.

Jde o první čínský radioteleskop, který dokáže rozpoznat pulzary a první teleskop na světě, který by mohl zachytit pulsar mimo naší galaxie.

Vědci tvrdí, že FAST od konce srpna zaznamenal více než 100 FRB signálů, všechny pocházely z téhož místa označeného jako FRB121102.

Experti z Čínské akademie věd nyní všechny tyto signály analyzují a snaží se pochopit a porozumět více o tom odkud vlastně pocházejí a co znamenají.

Pokud se ale domníváte, že by nás takto chtěli kontaktovat mimozemšťané, buď vás nyní zklameme nebo naopak zklidníme. Vědci věří, že tyto signály jsou vytvářeny procesy v hlubokém vesmíru.

Jednou z teorií je, že jsou produktem neutronových hvězd, které se srážejí s černými dírami. Další možnost jsou samotné neutronové hvězdy, avšak se silným magnetickým polem.

Většina ze zachycených signálů jsou jednorázové, menší počet z nich je opakujících se. Tyto signály jsou pro vědce stále velkou záhadou, avšak věří, že pokud na Zemi existuje teleskop, který by je záhadu dokázal objasnit, tak je to právě tento čínský teleskop, protože je největší a používá nejcitlivější technologii.

Čínští vědci budou signály z FRB121102 nadále pozorovat, aby získali co nejvíce informací o zdroji signálů.