Největší britský podnik v oblasti distribuce elektřiny uvedl, že zásah ve výši 280 milionů liber způsobený selháním energetických společností bude přenesen na zákazníky. (Foto: Flickr)

Společnost UK Power Networks Ltd obdržela pohledávky v rámci tzv. schématu dodavatele poslední instance – regulačního plánu, který zajišťuje, že dodávky pro domácnosti nebudou přerušeny v případě selhání dodavatelů.

Hodnota těchto nároků do 31. března letošního roku činila podle její roční účetní závěrky přibližně 280 milionů liber. Společnost se dohodla s regulačním orgánem Ofgem, že většina z nich bude uhrazena a získána zpět od zákazníků prostřednictvím vyšších tarifů.

Policejní složky obdržely za 12 měsíců do března 2022 3 600 hlášení o „nepoctivém využívání elektřiny“, což je o 13 % více než v předchozím roce a nejvyšší úroveň od začátku záznamů v roce 2013.

Zpráva přichází poté, co byla nedávno spuštěna protestní webová stránka vyzývající lidi, aby od října neplatili účty za elektřinu.

Průměrný roční účet za plyn a elektřinu ve Spojeném království vzrostl z 1 400 liber v říjnu 2021 na 2 000 liber poté, co vláda zrušila cenový strop, který omezoval, kolik mohou dodavatelé účtovat zákazníkům. Další výrazné zvýšení se očekává v říjnu 2022.

Původně se předpokládalo, že průměrné účty za energie by mohly na podzim dosáhnout 2 800 liber, ale nejnovější prognóza je 3 358 liber.

Minulý měsíc bývalý kancléř Rishi Sunak, který bojuje s ministryní zahraničí Liz Trussovou o post nové předsedkyně Konzervativní strany, slíbil, že pokud se stane premiérem, zruší příští rok DPH na účty za paliva pro domácnosti.

Prohlásil: „Slíbil, že bude pokračovat ve svém závazku: „Vzhledem k tomu, že v říjnu se očekává zvýšení cenového stropu nad 3 000 liber, okamžitě přikročím ke zrušení DPH na účty za energie pro všechny domácnosti v příštím roce, čímž ušetřím průměrné domácnosti 160 liber.“

Trussová neupřesnila žádná konkrétní opatření týkající se krize životních nákladů, ale tento týden řekla: „Jako premiérka bych využila mimořádný rozpočet k tomu, abych nastartovala svůj plán na nastartování růstu naší ekonomiky a nabídla okamžitou pomoc lidem, kteří se potýkají se svými účty.“

Peter Smith, ředitel pro politiku a prosazování zájmů ve skupině National Energy Action, řekl: „V tomto případě se jedná o velmi důležitý krok: „Je to nejen nezákonné, ale i nebezpečné, a je děsivé, pokud krize nutí domácnosti, aby se o to pokoušely, aby si udržely světlo. A to se děje právě teď, předtím, než udeří zima a chladné počasí.“

Mluvčí vlády pro agenturu PA uvedl, že vláda poskytuje 37 miliard liber na pomoc domácnostem s životními náklady, a dodal: „Jsme odhodláni potírat kriminalitu, včetně kriminálních krádeží elektřiny, které způsobují vážné zranění lidí a škody na majetku.“

Zdroj: bloomberg.com, theepochtimes.com