Čtyři bombardéry B-1B a několik stovek vojáků byli odeslány na Guam, aby tam podnikali „odstrašovací mise“ zaměřené proti Pekingu. Jedná se o další krok po velkých provokačních manévrech ve vodách Jihočínského moře. (Foto: Twitter)

Letouny a personál dorazili na Andersen Air Force Base na Guamu v pátek, prohlásilo americké strategické velitelství, a dodalo, že B-1 letěly přímo na základnu, jeden letoun se odklonil směrem na Japonsko, aby cvičil s námořnictvem předtím, než dorazí na ostrov.

„Čtyři bombardéry a přibližně 200 členů posádek (…) byli umístěni, aby podpořili Pacifické letectvo a jeho tréninky se spojenci, partnery a spřátelenými silami,“ stojí v prohlášení americké armády, které dodalo, že tyto letouny se budou účastnit „strategických odstrašovacích misí pro posílení mezinárodního pořádku založeného na pravidlech v Indo-Pacifickém regionu“.

Americké letectvo neinformovalo, jak dlouho se bombardéry budou na Guamu nacházet. Jejich nasazení přišlo jen den poté, co dvojice B-1 proletěla nad Jihočínským mořem, když podnikala 32hodinový přelet ze základny v Jižní Dakotě. Mělo se jednat o „ukázku síly“.

V průběhu minulého týdne se vojenské námořní lodě také plavily přes Jihočínské moře, americký torpédoborec vyzbrojený řízenými střelami proplul dvakrát okolo Tchaj-wanu. V obou případech ho doprovázena čínská letadlová loď. Torpédoborec nakonec území opustil v úterý.

Americká armáda z Guamu stáhla všech pět bombardérů B-52, nahradily je právě B-1, které jsou schopné nést více zbraní a munice.