Doba ruských superzbraní se blíží, což vyvolává znepokojení, protože systémy včasného varování USA její přiblížení možná ani nezaznamenají – takovou slovní hříčkou popsal portál Military.com názor amerických vojáků na ruskou hypersonickou raketu Cirkon. (Foto: Public domain/Robert Sullivan)

Protilodní raketa 3M22 Cirkon letí tak nízko a tak rychle, že je schopna prorazit tradiční systémy protiraketové obrany. Výška letu rakety je několik desítek metrů nad hladinou moře a rychlost 6 Ma. Za takové rychlosti vzniká před Cirkonem oblak rozžhaveného plazmatu, který pohlcuje radiové vlny a letící raketu tak dělá neviditelnou pro lodní radary.

Ale i kdyby hrozbu radary včas zaznamenaly, na její neutralizaci už nebudou mít čas. Zachycovací rakety systému Aegis potřebují na zachycení 8 až 10 sekund. Za tuto dobu  Cirkon uletí 20 kilometrů a americké zachycovací rakety nelétají tak rychle, aby ho dohonily. Dokonce, když uvidí loď ruskou raketu ve vzdálenosti 160 kilometrů, na organizaci obrany bude mít pouhou minutu.

Přechod Ruska na hypersonické technologie je nejspíše prostředkem boje s americkou flotilou letadlových lodí – podle plánů Pentagonu se má skládat z 12 obrovských lodí.

Každá z 15 malých raketových lodí Bujan ruského vojenského námořnictva bude moci nést Cirkony. Aby potopila letadlovou loď, bude potřebovat maximálně pět raket.