Čínská Huawei Technologies Co Ltd ve čtvrtek uvedla, že i bez amerického trhu by se mohla stát nejvýznamnějším prodejcem chytrých telefonů na světě.

Blesková prognóza je v kontrastu s tržními lídry, jako Samsung a Apple Inc., kteří oba zaznamenali oslabení prodeje v Číně, kde je největší trh chytrých telefonů, u něhož poptávka již dlouho zpomaluje a kde ekonomický růst ukazuje nejnižší tempo za téměř tři desetiletí. Informuje o tom Reuters.

V současné době Spojené státy a jejich spojenci omezují přístup na trh pro společnost Huawei a tvrdí, že její produkty by mohly být použity v Číně ke špionáži. Huawei uvedla, že obvinění je neopodstatněné.

Mezitím finanční ředitelka firmy — dcera zakladatele Huawei — byla zatčena v Kanadě v souvislosti s údajným porušováním amerických sankcí. Ze své strany Huawei přestupky odmítla.

„Naši zákazníci nám věří a mají v nás důvěru," oznámil Richard Yu, šéf zákaznické divize společnosti Huawei na tiskové konferenci v Pekingu, která byla věnována novinkám. „Jsou to jen politici, kteří se na nás snaží vyvíjet tlak."

Huawei, výrobce telekomunikačních zařízení od antén až po mobilní telefony, zaznamenala v loňském roce 50procentní nárůst tržeb na více než 52 miliard dolarů. Společnost oznámila, že jejím cílem je udržení kroku s uvedením na trh skládacího chytrého telefonu s novou čipovou sadou 5. generace (5G).

Tento skok znamenal, že prodeje výrobků tvořily 48 % celkových výnosů, což znamená, že k zisku poprvé přispěly více než poskytování služeb pro poskytovatele telekomunikačních sítí.

„Dokonce i bez trhu v USA budeme číslo jedna na světě," uvedl Yu s odkazem na divizi chytrých telefonů společnosti Huawei, která v loňském roce dodala 208 milionů mobilních telefonů. „Věřím, že k tomu dojde v letošním roce a nejpozději v příštím roce."

Celosvětové dodávky chytrých telefonů se v loňském roce pravděpodobně snížily o 3 procenta, v letošním roce se vracejí k pomalému jednočíselnému růstu. Podle prognózy poradenské společnosti IDC takový trend potrvá až do roku 2022, kdy technologie mobilních sítí 5G pravděpodobně přispějí průmyslovému boomu.